Το καλύτερο για το τέλος!

Στην εξάδα με την ευρύτερη φετινή νίκη της

Η συμμετοχή της στην εξάδα παιζόταν ως το τέλος, όμως από την ώρα που ξεκίνησε το ματς δεν επέτρεψε καμία αμφιβολία ως προς την παρουσία της στο πρώτο γκρουπ των πλέι οφ. Η ΑΕΛ μπήκε σοβαρή και αποφασισμένη από το ξεκίνημα και πήρε την ευρύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης, επικρατώντας με 4-1 σε βάρος του Εθνικού στο Τσίρειο.

Μάιντεβατς και Μαέ σημείωσαν από δύο γκολ κι επέτρεψαν στους «γαλαζοκίτρινους» να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους χωρίς να χρειάζεται να έχουν το αυτί κολλημένο στα ραδιοφωνάκια για την εξέλιξη του σκορ σε Μακάρειο και «Αμμόχωστος». Στους 31 βαθμούς πλέον η ΑΕΛ, έναν λιγότερο από την πέμπτη ΑΕΚ, ενώ ο Εθνικός (που μείωσε στην τελευταία φάση του αγώνα) έμεινε στους 20, έναν παραπάνω από την προτελευταία ΕΝΠ.

Η καλή μέρα απ' το δεκάλεπτο φαίνεται
Οι παίκτες της ΑΕΛ μπήκαν στο γήπεδο έτοιμοι από όλες τις απόψεις, πνευματικά και τακτικά. Έδειξαν από το ξεκίνημα ότι είχαν αντιληφθεί πλήρως την κρισιμότητα της αναμέτρησης και επέβαλαν τον δικό τους νόμο από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η διάθεσή τους να επιβληθούν και να δημιουργήσουν καταστάσεις στον επιθετικό τους τρίτο ήταν ξεκάθαρη και στο 11’, στην πρώτη τους μεγάλη φάση στο ματς, ευτύχισαν να κεφαλαιοποιήσουν την ανωτερότητά τους με σκόρερ τον κεφάτο Μάιντεβατς.

Η ανωτερότητα της ΑΕΛ συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο κομμάτι του ημιχρόνου, έστω κι αν ο Εθνικός κατάφερε για ένα διάστημα να ισορροπήσει την κατάσταση και να φτιάξει τη δική του καλή στιγμή στο 27’ με τον Ηλία. Οι γηπεδούχοι, πάντως, ήταν φανερά πιο ικανοί να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, στο 20’ είχαν άλλη μια καλή στιγμή ξανά με τον Σέρβο και στο 42’ βρήκαν δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μαέ μετά από κόρνερ.

Βγήκε απ' το τούνελ και καθάρισε
Ακόμα κι αν υπήρχαν υποψίες σε κάποιους περί του ποιος θα έπαιρνε τη νίκη με τα όσα είδε στο πρώτο ημίχρονο, στα πρώτα κιόλας λεπτά του δεύτερου εξανεμίστηκαν πλήρως χάρη στον Μάιντεβατς, που καθάρισε το ματς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 48’.

Το σκηνικό πήγε να αλλάξει με την είσοδο του Κονέ στο 50’. Ο Καμερουνέζος μπήκε στο ματς με διάθεση τέτοια που σε έκανε να σκέφτεσαι ότι αν το ξεκινούσε βασικός, ίσως ο Εθνικός να είχε περισσότερη τύχη. Μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο δημιούργησε με ατομικές του προσπάθειες δύο επικίνδυνες στιγμές μέσα στην περιοχή του Βοζίνια χωρίς, ωστόσο, αποτέλεσμα και στο 62’ η ΑΕΛ έφτασε σ’ ένα ακόμα γκολ, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (που κέρδισε ο Τόρρες) του Μαέ.

Το διάστημα που απέμεινε ήταν εντελώς διαδικαστικό. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές με το μυαλό στις επόμενες υποχρεώσεις και όχι στο ματς που ήταν σε εξέλιξη, το οποίο δεν επεφύλαξε τίποτα το αξιοσημείωτο μέχρι την τελευταία του φάση, στην οποία ο Ηλία εκμεταλλεύτηκε την ασσίστ του Κονέ και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Μάιντεβατς και Μαέ, Μαέ και Μάιντεβατς. Διαλέγεις και παίρνεις. Ίσως στα σημεία να κερδίζει ο Σέρβος, λόγω της ορεξάτης του παρουσίας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ: Σύσσωμος ο Εθνικός, που προερχόταν από τον θρίαμβο κόντρα στην Ανόρθωση αλλά κατέρρευσε αμαχητί στο Τσίρειο.

Συνθέσεις

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Α. Τεσέιρα, Ράσο, Κυριάκου, Ζντραβκόβσκι, Μεντόγεβιτς (71' Παντελή), Αγκάνοβιτς, Τόρρες (61' Αντάμοβιτς), Μαϊντεβατς (61' Γκαζαριάν), Μαέ.

Εθνικός (Ντ. Κλάφουριτς): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (76' Φοινίρης), Γλομπάρ, Κορέα, Πρόγιτς, Χουντόμπιακ, Χαραλάμπους, Παπαγεωργίου, Μιγκελίτο (63' Κ. Ηλία), Μ. Ηλία, Μαρκόσκι (51' Κονέ).

ΣΚΟΡΕΡ: Μάιντεβατς (11', 48'), Μαέ (42', 62' πεν.) / Μ. Ηλία (90+1')

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Παντελή / Γκλομπάρ, Κυπριανού, Κορέα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: - / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέρεντς Καράκο