ΑΕΛ: Έριξε… «εξάρες»

Μάιντεβατς και Μάζουρεκ έβγαλαν ασπροπρόσωπο τον προπονητή τους

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Το πρώτο διπλό για τη νέα σεζόν είναι γεγονός για την ΑΕΛ, η οποία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστική κέρδισε εκτός έδρας την ΠΑΕΕΚ με 3-1.

Το συγκρότημα του Ντούσαν Κέρκεζ βρέθηκε να «κυνηγάει» το σκορ μόλις από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο αυτό δεν πτόησε την ομάδα της Λεμεσού, που ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με τρία τέρματα στην επανάληψη.

Βασικοί δύο Κύπριοι

Παίρνοντας όμως τα πράγματα από την αρχή, πρέπει να σημειώσουμε ότι ο Σερβοβόσνιος παράταξε τους «γαλαζοκίτρινους» με το αγαπημένο του 4-2-3-1, βάζοντας για πρώτη φορά φέτος ως βασικούς τους Σωτηρίου και Παπαφώτη, αφήνοντας στον πάγκο Ριστέφσκι και Νταβόρ. Η τρίτη αλλαγή αφορούσε τον Βοζίνια, ο οποίος πήρε τη θέση του τιμωρημένου Κεραυνού. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά στη φετινή αγωνιστική περίοδο που η ΑΕΛ άρχισε κάποιο παιχνίδι με δύο συμπατριώτες μας στην ενδεκάδα.

Η ομάδα της Λεμεσού κλήθηκε να ψάξει την ισοφάριση από πάρα πολύ νωρίς, αλλά η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις δύο καλές στιγμές μπροστά από την η εστία του Παναγιώτου. Πρώτα ήταν το δυνατό σουτ του Παπαφώτη, ο οποίος είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και μετά ένα άστοχο σουτ του Τσέποβιτς από πλεονεκτική θέση.

Μάλιστα, το συγκρότημα του Μάκη Σεργίδη θα μπορούσε να κάνει δύο τα τέρματα του... αν ο Καπαρτής ήταν πιο αποτελεσματικός.

Από το πρώτο μέρος κρατάμε επίσης ότι σε μια προσπάθεια να αλλάξει κάποια πράγματα, άλλαξε πλευρές τους Πελέ και Τόρες.

All out attack

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Σερβοβόσνιος τεχνικός πραγματοποίησε τρεις αλλαγές, ενώ σαφώς πιο επιθετικός ήταν ο σχηματισμός των φιλοξενούμενων, που ήταν φανερό ότι ήθελαν να πιέσουν ασφυκτικά για την ισοφάριση.

Συγκεκριμένα, οι Μάιντεβατς, Μάσουρεκ και Έουλερ πήραν τις θέσεις των Ριέρα, Παπαφώτη και Τόρες, ενώ η διάταξη άλλαξε σε 3-5-2. Ο Μαζάν μετακινήθηκε δίπλα από τους Σωτηρίου και Τεσέιρα, οι Έουλερ και Σάντος αγωνίζονταν ως φουλ μπακ, στον άξονα ήταν οι Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ και Πελέ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκαν Μάιντεβατς και Τσέποβιτς. Πιο μετά πέρασαν στο παιχνίδι οι Τσάβες και Ρέινολτς για να αποχωρήσουν οι Πελέ και Μαζάν (αναγκαστική).

Χρειάστηκε ένα μισάωρο

Οι αλλαγές αυτές όχι μόνο είχαν ως αποτέλεσμα η ομάδα της Λεμεσού να γίνει πολύ πιο επιθετική, αλλά απόδωσαν και καρπούς, καθώς μέχρι το 77’ οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με γκολάρα του Μάσουρεκ και υποδειγματικό τελείωμα του Μάιντεβατς, ο οποίος στις καθυστερήσεις του αγώνα πέτυχε άλλο ένα... με πλασέ εντός περιοχής.

Ποιοι ξεχώρισαν

Την παράσταση στο Μακάρειο χωρίς αμφιβολία έκλεψαν οι Μάζουρεκ και Μάιντεβατς, οι οποίοι βρέθηκαν σε φοβερή ημέρα, παίρνοντας ουσιαστικά από το χέρι την ομάδα τους και οδηγώντας την στο τρίποντο.

Ο Σέρβος επιθετικός, πέραν από τα δύο του τέρματα, ήταν πολύ δραστήριος, βοηθώντας τους συμπαίκτες του και προκαλώντας προβλήματα στους αντίπαλους αμυντικούς, ενώ ο Μάζουρεκ ήταν εκείνος που με ένα φοβερό γκολ έφερε το ματς στα ίσα, την ίδια ώρα που από τα πόδια του άρχισε και το τέρμα της ανατροπής.

Εκτός από τους πιο πάνω, οι οποίοι εκ του αποτελέσματος έκαναν τη διαφορά, πολύ θετική κρίνεται η παρουσία του Σάντος, ειδικά στο δεύτερο μέρος, όπου είχε πιο επιθετικό ρόλο. Ο Βραζιλιάνος ήταν κι αυτός που έδωσε την ασίστ στο τρίτο γκολ, ενώ θα μπορούσε να σκοράρει με το κεφάλι στο 47’.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που συνέβαλαν στην αμυντική λειτουργία της ομάδας, με εξαίρεση τη φάση που προήλθε το γκολ της ΠΑΕΕΚ, το πρόσημο που παίρνουν είναι θετικό. Το ίδιο ισχύει και για τον Βοζίνια, ο οποίος πιστώνεται και την απόκρουση στο σουτ του Καπαρτή, που θα μπορούσε να έκανε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος υπήρξαν κάποια κενά, αλλά αυτά ως ένα σημείο είναι δικαιολογημένα, καθώς η ομάδα της Λεμεσού αγωνιζόταν πολύ επιθετικά.

Για τους παίκτες που είχαν πιο επιθετικό ρόλο, να πούμε ότι ο Τσέποβιτς ήταν για άλλη μια φορά πηγή κίνδυνου, δημιούργησε το δεύτερο γκολ, ωστόσο στην ξεκάθαρη ευκαιρία που του εμφανίστηκε αστόχησε.

Για τον Παπαφώτη, λαμβάνοντας υπόψιν και το ότι έλειψε για αρκετό καιρό, η εμφάνιση του κρίνεται απόλυτα θετική, ενώ αν η μπάλα του έκανε το χατίρι θα μπορούσε και να σκοράρει.

Από τους τρεις που άρχισαν το παιχνίδι πίσω από τον Τσέποβιτς, πιο δραστήριος και πιο επικίνδυνος ήταν ο Πελέ.

Αυτά σχετικά με την παρουσία της ΑΕΛ μέσα στο Μακαρείο, με τον Κέρκεζ να δικαιώνεται για το ρίσκο που πήρε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και να βλέπει την ομάδα του να πηγαίνει στη διακοπή έχοντας πετύχει τη δεύτερη φετινή της νίκη.