Σφαλιάρα…παραλιμνίτικη!

Με «χρυσό» σκόρερ τον Ρουσιά η ΕΝΠ υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα την ΑΕΛ

Παλικάρι η ΕΝΠ μέσα στο Τσίρειο στάδιο, η οποία δάμασε την ΑΕΛ μέσα στην έδρα της, καθώς τη νίκησε με 1-0 και έφυγε από τη Λεμεσό με το «διπλό» και τους πρώτους τρεις βαθμούς για την ίδια στο πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ονησίφορος Ρουσίας, ο οποίος στο 74’ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Φυσικά πολύτιμη προσφορά στη νίκη είχε και ο κίπερ της φιλοξενούμενης ομάδας, ο οποίος με καθοριστικές επεμβάσεις όπου χρειάστηκε κράτησε το μηδέν.

Η εικόνα του αγώνα

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της μέσα στο γήπεδο και έδειξε ότι ήθελε να κυριαρχήσει. Η ομάδα του Σίλας είχε τον έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 15’ με την κεφαλιά του Τσέποβιτς να αποκρούεται από τον Κόστιτς σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη φάση στο πρώτο μέρος. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμούς και πίεσε την ΕΝΠ. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μέσα στο γήπεδο, είχαν καλές προϋποθέσεις για το γκολ, όμως η ομάδα του Σατσιά κατάφερε να κρατήσει την ΑΕΛ μακριά από το τέρμα και προσπάθησε να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις, χωρίς να καταφέρνει να βρει την μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ ξεκίνησε με μία αλλαγή, πέρασε μέσα ο Παπαφώτης, εκτός έμεινε ο Νταβόρ. Εκεί που ξεκίνησε στα πρώτα πέντε λεπτά να πατά και πάλι καλύτερα η ΑΕΛ, η ΕΝΠ κατάφερε από το 50’ μέχρι το 60’ να κάνει ένα γεμάτο καλό δεκάλεπτο, στο οποίο πίεσε τον αντίπαλο και έφτιαξε ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει. Η ΑΕΛ μετά το 60’ ισορρόπησε το ματς, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 66’ με τον Μιραλάς εκτός περιοχής να κάνει το σουτ και τον Κόστιτς να κάνει σπουδαία απόκρουση για να κρατήσει το 0-0. Η ΕΝΠ, πατώντας πολύ καλά μέσα στο γήπεδο, την στιγμή που έπρεπε να χτυπήσει το έκανε. Στο 74’ ο Ρουσιάς έφυγε πίσω από την πλάτη της ΑΕΛ, μπήκε από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και από κοντά νίκησε τον Μουριέλ για το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ πίεσε αρκετά για την ισοφάριση και ειδικά στα τελευταία λεπτά. Όμως ο Μαρίνος Σατσιάς διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι, περιόρισε όσο μπορούσε την ΑΕΛ και κατάφερε στο τέλος η ΕΝΠ να κρατήσει το 1-0 και να φύγει με ένα πολύτιμο «διπλό» από τη Λεμεσό και το Τσίρειο στάδιο, παίρνοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς της στο φετινό πρωτάθλημα.