Σπρώχνει την ΕΝΠ στον υποβιβασμό η ΑΕΛ (vid)

Νικηφόρο το ντεμπούτο του Χρίστου Χαραλάμπους στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων»

Νίκη στο ντεμπούτο Χαραλάμπους για την ΑΕΛ που επικράτησε της ΕΝΠ με 1-0 στο «Αλφαμέγα». Σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Φραντζής ενώ οι «βυσσινί» για ακόμη ένα παιχνίδι γνώρισαν την ήττα, που τους «βυθίζει» περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν για τους «βυσσινί» με τον Μέιρα να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Μούριελ να απεκρούει.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μέτριο χωρίς τις ιδιαίτερες φάσεις. Στο 23ο λεπτό ο Ντιαβαρά μπήκε με αξιώσεις στην άμυνα της ΑΕΛ αλλά το γύρισμα του δεν ο Μούριελ μάζεψε σταθερά.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους κατάφερε η ΑΕΛ να σημειώσει την πρώτη της τελική με τον Φραντζή να κάνει το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα να φεύγει έξω.

Έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ήταν αρκετά καλύτερο σε σχέση με το πρώτο. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ μπήκαν αρκετά βελτιωμένοι και έβαλαν δύσκολα σε αυτόυς της ΕΝΠ.

Η πρώτη φάση όμως του δευτέρου μέρους ήταν για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά , με τον Ντα Σίλβα απο πλεονεκτική θέση να κάνει το πλασέ αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.

Οι γηπεδούχοι στο 69ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης μετά απο ωραία συνεργασία και τον Παπαφώτη να δίνει κάθετη πάσα στον Φραντζή με τον τελευταίο να πλασάρει σωστά και να νικάει τον Κόστιτς.

Η ΕΝΠ μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να αντιδράσει και βγήκε μπροστά για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης αλλά σε καμία περίπτωση δε μπόρεσε.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει νίκη ψυχολογίας ενώ η ΕΝΠ δέχθηκε ακόμη μια ήττα που την «βυθίζει» περισσότερο.