ΑΕΛ: Έμεινε στα αποδυτήρια!

Η παρουσία του δευτέρου μέρους προβληματίζει

Η ΑΕΛ δεν τα κατάφερε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Άρη και δέχθηκε την ήττα με 2-1 μετά από ανατροπή. Εκεί που η ομάδα του Ζόρζε Σίλας ξεκίνησε με τους καλύτερους «οιωνούς» και μόλις στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα σκόραρε, ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και τα χάλασε όλα.

Οι «λέοντες» πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό πρώτο 15λεπτο στο πρώτο μέρος, όμως στη συνέχεια και όλη τη διάρκεια του αγώνα η ομάδα ήταν κατώτερη των περιστάσεων.

Μπορεί η ΑΕΛ να κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της ήταν σαν να μην βγήκαν ποτέ από τα αποδυτήρια.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου μέρους φάνηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στην ΑΕΚ και αυτό επιβεβαιώθηκε πέντε λεπτά μετά που ήρθε η ισοφάριση. Ακόμη και εκεί το γκολ της ισοφάρισης δεν αφύπνισε τους παίκτες του Σίλας, οι οποίοι έδειχναν μέσα στο γήπεδο ότι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Στο 87’ ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα με τον Άρη να πετυχαίνει την ολική ανατροπή.

Άξιο αναφοράς για την κακή εμφάνιση της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, είναι το γεγονός ότι οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτιαξαν μόλις μία τελική φάση στο δεύτερο μέρος και συνολικά τρεις σε όλο το παιχνίδι. Μόνο από αυτό Πορτογάλος τεχνικός πρέπει να προβληματιστεί και για το μεσοεπιθετικό κομμάτι που φαίνεται να στερεί και εκεί η ομάδα. Ασφαλώς βρισκόμαστε ακόμη στην αρχή, και πρόκειται για μια νέα ομάδα (με πολλές μεταγραφές), νέο προπονητή, νέους στόχους και γενικότερα πολλές αλλαγές σε όλο το οικοδόμημα της σε σχέση με πέρσι, όμως την ίδια ώρα η βελτίωση πρέπει να έρθει άμεσα έτσι ώστε να μην χαθεί πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος.