ΑΕΛ – Εθνικός: 3-1: Όταν μιλά ο Χουράδο, τα πάντα είναι απλά

Κεφάτος ο Ισπανός επιθετικός που πέτυχε δυο τέρματα στην φιλική αναμέτρηση.

Η ΑΕΛ έριξε φιλική τριάρα στον Εθνικό Άχνας σε ένα φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Τσίρειο Στάδιο.

Ο Εθνικός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κοστόφκσι στο 22ο λεπτό. Η ομάδα του Γιώτη Εγκομίτη έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα στο 41ο λεπτό με τον Κονέ να κάνει το δυνατό σουτ και τον Βοζίνια να κατεβάζει τα ρολά και να κρατά την ομάδα του μέσα στον αγώνα. Ένα δίλεπτο στην συνέχεια ήταν αρκετό για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χουράδο με υποδειγματικό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. Η ΑΕΛ έβαλε πίεση που απέφερε καρπούς και στο 43ο λεπτό μετά από λάθος στην άμυνα του Εθνικού ο Μαρκόφκσι έφερε το παιχνίδι τούμπα, γυρίζοντας το από 0-1 σε 2-1 μέσα σε δυο λεπτά.

Στην επανάληψη οι κυπελλούχοι κατέβασαν ρυθμό καταφέρνοντας ωστόσο να σκοράρουν και τρίτο τέρμα και πάλι με τον Χουράδο. Ο Ισπανός επιθετικός της ΑΕΛ έστειλε την μπάλα για 3η φορά την μπάλα στην εστία του Μπογκατίνοφ μετά από εκτέλεση κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του. Ο Κάρλος στο 65ο λεπτό απώλεσε μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του αφού βγήκε τετ α τετ με τον κήπερ του Έθνικού να τον καρδίζει στο 1 vs 1. Στο 87ο λεπτό ο Γκαζαριάν βρήκε το χώρο κάνοντας το σουτ αναγκάζοντας και πάλι τον Μπογκαντίνοφ σε εξαιρετική επέμβαση.

Η ΑΕΛ κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο παίρνοντας μια εύκολη και άνετη νίκη. Θετικά τα σημάδια από τον Χουράδο και τον Γκαζαριάν ενώ οι κυπελλούχοι έδειξαν και χαρακτήρα αφού κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τειξέιρα, Τεσέιρα, Γκαστανιάγα, Γουίλερ, Ζτραφκόφσκι, Γερολέμου, Αγκάνοβιτς, Μαρκόσκι, Χουράδο.

Εθνικός (Γιώτης Εγκωμίτης): Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Χαραλάμπους, Κουντόμπιακ, Μπ.Μαρκόσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Ι.Μαρκόσκι, Κονέ.

Live ενημέρωση:

90' Τέλος αγώνα. Η ΑΕΛ πήρε την νίκη με μια άνετη τριάρα.

87'  Νέα εξαιρετική επέμβαση από τον Μπογκατίνοφ σε σουτ του Γκαζαριάν.

65' Τετ α τετ του Κάρλος απέναντι στον Μπογκαντίνοφ με τον κήπερ του Εθνικού να διώχνει την μπάλα

57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Χουράδο μετά από εκτέλεση κόρνερ της ομάδας του έστειλε την μπάλα για τρίτη φορά στην εστία του Μπογκαντίνοφ.

46' Έναρξη Β' ημιχρόνου.

45' Τέλος ημιχρόνου με την ΑΕΛ να γυρίζει τον αγώνα μέσα σε δυο λεπτά.

43'  ΓΚΟΛ για την ΑΕΛΟ Μαρκόφσκι έφερε τούμπα το παιχνίδι για την ΑΕΛ μετά από λάθος στην άμυνα του Εθνικού.

42' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Χουράδο με όμορφο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

41' Δυνατό σουτ Κονέ μέσα από την περιοχή με το Βοζίνια να διώχνει την μπάλα.

22' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Κοστόφσκι να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

18' Σουτ του Αγκάνοβιτς, πάνω από την εστία η μπάλα.

10' Σουτ του Χαραλάμπους με τον Βοζίνια να διώχνει την μπάλα με γροθιές.

15' Νέο σουτ από τον Κονέ, εκτός εστίας και αυτό.

8' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση από τον Μαρκόσκι, δίπλα από την εστία του Μπογκαντίνοβ η μπάλα.