«Συρράξεις», κόκκινες…Απόλλων (vid)

Η ομάδα του Αντόνε πήρε το επεισοδιακό ντέρμπι φτάνοντας σε 3η διαδοχική νίκη

Θεόδωρος Τσιολάκης

Πολύτιμη νίκη με 2-0 πέτυχε ο Απόλλωνας κόντρα στην ΑΕΛ ως τυπικά φιλοξενούμενος στο στάδιο «Άλφαμέγα» και υποχρέωσε την συμπολίτισσα του στην πρώτη της ήττα στο νέο γήπεδο της Λεμεσού σε ένα ντέρμπι με πάθος, ένταση, «συρράξεις» και κόκκινες.

Ο Απόλλωνας στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερος και πιο εύστοχος, σκοράροντας δύο γκολ με τους Πίττα στο 11’ και Κολ στο 83’. Από μία κόκκινη κάρτα δέχτηκαν οι δύο ομάδες, με τους Ντεγοέστ και Ρομπέρζ να αποβάλλονται για επεισόδιο που δημιούργησαν μεταξύ τους στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 44 βαθμούς πέντε πιο λίγους από την Πάφο και έξι πίσω από τον Άρη. Η ΑΕΛ παρέμεινε στην 8η θέση με 35 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να κρατήσει μπάλα στην κατοχή του και να επιβάλει το δικό του ρυθμό στον αγώνα. Μόλις στο 5ο λεπτό η ομάδα του Μπογκντάν Αντόνε απείλησε με σουτ του Πίττα, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να κρατάει μπάλα στην κατοχή του και στο 11ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Βα και Ίλιεφ συνεργάστηκαν ωραία από τα δεξιά ο πρώτος έδωσε στον Πίττα μέσα στην περιοχή και αυτός από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 17’ απείλησε με σουτ του Μπεραχίνο, όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα. Στο 25’ η ομάδα του Γιανέφσκι έχασε άλλη μεγάλη ευκαιρία, με τον Κάσα απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς πλάγια στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο κίπερ του Απόλλωνα έκανε μεγάλη απόκρουση.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και στο 30 έχασε άλλη τεράστια ευκαιρία με τον Τσέρνιχ να κάνει ένα ωραίο σουτ προς το δεξιό παραθυράκι της εστίας, όμως ο Γιοβάνοβιτς «εκτοξεύθηκε» και έκανε μεγάλη απόκρουση, κρατώντας το 1-0.

Ο Απόλλωνας μέσα σε τέσσερα λεπτά έβγαλε αντίδραση, καθώς απείλησε με δύο σουτ του Ουάρντα στο 33’ και του Πίττα στου 34’, όμως ο Ολιβέιρα ήταν έτοιμος και μάζεψε την μπάλα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Απόλλωνας αμύνθηκε πολύ καλά, περιόρισε τις επιθέσεις της ΑΕΛ και στο 45+1’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του, με τον Ουάρντα να φεύγει στην κόντρα, να κάνει το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δεξί δοκάρι του Ολιβέιρα. Στο 45+2’ η ΑΕΛ απάντησε στην καλή ευκαιρία του Απόλλωνα, με τον Τσιμπόλα από πλάγια δεξιά να κάνει το σουτ, εντός περιοχής, όμως ο Γιοβάνοβιτς έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ των «γαλάζιων» της Λεμεσού.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν και τόσο καλός, καθώς από τα πρώτα λεπτά ο Απόλλωνας έδειξε την πρόθεση του να αμυνθεί και να προσέξει τα νότα του. Από την άλλη η ΑΕΛ ναι μεν κρατούσε μπάλα, όμως επιθετικά ήταν ακίνδυνη, καθώς δεν μπορούσε να οργανωθεί ορθολογικά από πίσω και να απειλήσει την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Στο 66’ υπήρξε μία σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με τους Ρομπέρζ και Ντεγόεστ να δέχονται κόκκινη κάρτα, καθώς από αυτούς ξεκίνησε το επεισόδιο.

Στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΛ ανέβηκε περισσότερο ασκώντας πίεση στον Απόλλωνα και στο 78’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Ρομό απέναντι απ’ τον Γιοβάνοβιτς να κάνει το σουτ, όμως ο Σέρβος κίπερ είπε «όχι», κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Ενώ η ΑΕΛ έψαχνε την ισοφάριση ο Απόλλωνας κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο του γκολ. Στο 83’ από απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολιβέιρα, κάνοντας το 2-0 με πανέμορφο τέρμα.

Στο 86’ η ομάδα του Γιανέφσκι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως ο Τεσέιρα που πέτυχε το γκολ ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθά ακυρώθηκε το γκολ.

Στη συνέχεια τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ήταν τυπικά, καθώς δεν υπήρξαν και πολλές φάσεις, με την ΑΕΛ να αδυνατεί να αντιδράσει για να αλλάξει κάτι στο σκορ. Έτσι το ματς έληξε με 2-0 υπέρ του Απόλλωνα, με τον Μπογκντάν Αντόνε να πανηγυρίζει την 3η σερί του νίκη στον πάγκο των «γαλάζιων».