Ξανά έβαλαν πλώρη οι Σκαλιώτες… από Λεμεσό (vid)

«Έσπασε» το αήττητο Γαρπόζη… και ξανά σε τροχιά Ευρώπης

Σημαντικό «διπλό» για την ΑΕΚ που επικράτησε με 2-3 της ΑΕΛ στο στάδιο «Αλφαμέγα». Με αυτή τη νίκη οι λαρνακείς μειώσαν τη διαφορά απο τη κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Α' Μέρος
ΤΑ πρώτα λεπτά του αγώνα στο στάδιο «Αλφαμέγα» ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.
Στην πρώτη ουσιαστική φάση του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντιουνκού πάσαρε στον Λέδες ο οποίος με άψογο πλασέ έξω απο την περιοχή νίκησε τον Ανέστη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΑΕΛ στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει με τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να κυκλοφορόυν τη μπάλα πολύ εύκολα.

Στο 30ο λεπτό η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σρνιτς έκανε τη σέντρα στον Παπαφώτη που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στα επόμενα λεπτά και μπόρεσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Στο 38ο λεπτό όμως ο Σολ έχασε ευκαιρία καθώς απο πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε και πάλι το σουτ με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απο την εστία του Ανέστη.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 0-1 της ΑΕΛ.

Β Μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρώτη τελική. Στο 46ο λεπτό ο Ντίμερς βρήκε χώρο και έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Ανέστη απέκρουσε.

Η ΑΕΛ όμως στην πρώτη της φάση στο β' μέρος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μεντόσα έκλεψε τη μπάλα και έκανε τη σέντρα με τον Μορέιρα να πιάνει τη κεφαλιά και να νικάει τον Πίριτς.

Η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και να απαντήσει στο γκολ της λεμεσιανής ομάδας καθώς στο 66ο λεπτό πήρε εκ νέου προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μιλίτσεβιτς πήρε τη πρώτη κεφαλιά και ακολούθως ο Ντόνγκια με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ανέστη και έγραψε το 1-2.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν δεν σταμάτησε εκεί καθώς σημειώσε και τρίτο γκολ στο 73ο λεπτό με τον Γκαρσία να πιάνει τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετά και το τρίτο γκολ με την ΑΕΚ να οπισθοχωρεί για να περάσει ο χρόνος. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΛ ήταν να μειώσει ένα λεπτό πριν το τέλος με τον Τζάλμα να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή και να νικάει τον Πίριτς.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε τεράστιο «διπλό» και μειώσε τη διαφορά απο την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

ΑΕΛ:  Ανέστης, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς (68′ Ντε Λούκας), Ντζάλμα, Τσούκα, Παπαφώτης (78′ Μπεραχίνο), Μεντόσα (68′ Κα), Σέρνιτς, Μορέιρα (68′ Μακρής), Μίντσεφ

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Μαρς, Σιλβέστρος, Ντε Λούκας, Μακρής, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους και Κα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Ντιούνκου, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Τόνγκια (83′ Τόμοβιτς), Φαράζ (64′ Σάντος), Ντίμερς (64′ Λόπες), Σολ (71′ Μάμας)

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Σάντος, Ενρίκες, Ναούμ, Ανδρέου, Γκιούρτσο, Μάμας.

Σκόρερ: 55'Μορέιρα, 99'Τζάλμα/8' Λέδες,66'Τόνγκια,73'Γκαρσία

Kίτρινες: -/Τόνγκια,Γκαρσία