9Χ90... 810 λεπτά και κάτι

Τεράστια νίκη για τους «πράσινους»

Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε της ΑΕΛ με 0-3 στο Τσίρειο Στάδιο για την 1η αγωνιστική της 2ης φάσης του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για τους πράσινους που ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα σημείωσαν οι Κακουλής, Γκόμες και Ντάρμπισαϊαρ.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Το ματς ήταν αρκετά μέτριο στα πρώτα στάδια του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε φάσεις για γκολ.

Στο 23΄η Ομόνοια άνοιξε το σκορ, όταν από το γύρισμα του Ακιντόλα, ο Κακουλής με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1. Έπρεπε να φτάσουμε στο 32’ για να δούμε το πρώτο σουτ στο ματς από την ΑΕΛ, κι αυτό από τον Αβραάμ, αλλά μάζεψε εύκολα ο Παντιλίμον.

Στο 41’ η ΑΕΛ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μαίντεβατς ο οποίος έπιασε φοβερό σουτ από απόσταση, ο Παντιλίμον απέκρουσε και η μπάλα βρήκε το δοκάρι! Στο επόμενο λεπτό ο Μαέ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής, αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι σπατάλησε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Β’ Ημίχρονο

Με τις ίδιες συνθέσεις συνέχισαν και με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι δυο ομάδες. Στο 52ο λεπτό η Ομόνοια βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ακιντόλα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Γκόμες που με μακρινό σουτ έκανε το 0-2 για τους πράσινους.

Στο 68’ η Ομόνοια έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Κακουλής βρέθηκε μόνος με τον Βοζίνια, ωστόσο ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε και στην συνέχεια η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο 87’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι με τον Τιάγκο μετά από παράβαση του Βοζίνια σε μια δύσκολη φάση και ο Ντάρμπισαϊαρ έκανε το 0-3 από τα 11 βήματα.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Ομόνοια πήρε μια πολύ σημαντική νίκη. Από την άλλη, η ΑΕΛ υπέστη μόλις την 2η εντός έδρας ήττα της στο πρωτάθλημα.

Διακρίθηκαν: Μεγαλειώδης εμφάνιση από την Ομόνοια που πήρε μια μεγάλη νίκη, διακρίθηκαν όλοι και κανείς δεν υστέρησε στην απόδοση του.

Απογοήτευσαν: Πολλά λάθη από τους γηπεδούχους που ήταν αρκετά μέτριοι, ενώ απείλησαν ελάχιστα την αντίπαλη εστία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ράσο, Τεσέιρα, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (Αντάμοβιτς 56'), Αγκάνοβιτς, Αβραάμ (Γκαζαριάν 56'), Μαέ, Μαίντεβατς, Αντωνίου (Αντωνίου 64')

Ομόνοια: Παντιλίμον, Λούφτνερ, Μικού, Βίτορ Γκόμεζ, Ακιντόλα, Χούμποτσαν (Κούσουλος 70'), Γκόμεζ, Λέζιακς, Λάνγκ, Τιάγκο, Κακουλής (Ντάρμπισαϊαρ 80')

Σκόρερς: -/ Κακουλής, Γκόμεζ, Ματ

Κίτρινες Κάρτες:  Αβραάμ, Κυριάκου, Γκαζαριάν / Γκόμεθ, Βίτορ, Λούφτνερ