Επιστροφή στις νίκες… ένα μήνα μετά (vid)

Η ΑΕΛ κέρδισε την ουραγό Δόξα (2-0) στο «Αλφαμέγα» και επανήλθε στα τρίποντα

Η ΑΕΛ έκανε τα απαραίτητα για να κερδίσει τη Δόξα στο «Αλφαμέγα» με 2-0, για τη 14η αγωνιστική. Σκόρερ για την ομάδα της Λεμεσού οι Τζάλμα (34’) και Παπαφώτης )65’), με τους «γαλαζοκίτιρνους» να επιστρέφουν στα τρίποντα μετά από ένα μήνα. Η προηγούμενη νίκη καταγράφηκε στις 5 Νοεμβρίου κόντρα στην Καρμιώτισσα. Πλέον η ΑΕΛ μετρά 16 και ανέβηκε στην ένατη θέση, στην τελευταία θέση με ένα βαθμό παρέμεινε η Δόξα.

Α΄ Ημίχρονο

Στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο με την ΑΕΛ να υπερέχει στην κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει. Αξίζει να αναφερθεί πως η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε στο 24ο λεπτό, όπου ο Ασάντε δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει έξω.

Η πρώτη ευκαιρία εντός στόχου καταγράφηκε στο 31ο λεπτό όπου ο Μάκρης «ανάγκασε» τον Σισκόφσκι σε απόκρουση. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 34’ με τον Τζάλμα.

Ο Βραζιλιάνος ευνοήθηκε από την κόντρα και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην αντίπαλη εστία. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 40’, όταν ο Φοφανά σταμάτησε την μπάλα στη γραμμή, μετά από κεφαλιά του Μακρή. Η φάση ελέγχθηκε και μέσο Βαρ αν πέρασε την γραμμή. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με τελική εκτός στόχου από τον Μακρή στο 49ο λεπτό. Στην συνέχεια ο αγώνας κυλούσε χωρίς να έχει ρυθμό και φάσεις. Η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 63ο λεπτό με τον Παπαφώτη να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, αναγκάζοντας το Σισκόφσκι να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η άμυνα της Δόξας δεν έδιωξε αποτελεσματικά και η μπάλα κατέληξε στα ποδιά του Παπαφώτη, ο οποίος σούταρε για το 2-0. Ακολούθως δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΛ :  Ολιβέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Τσέρνιχ, Σέρνιτς, Μαρς, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Φραντζής, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Κα, Κοντινέλα

Δόξα : Σισκόφσκι, Φοφανά, Τρούγιτς, Νάμπι, Κλεόφιλο, Βελκόσφκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο:  Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Έρνεστ, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος

Σκόρερ: 34. Τζάλμα, 65. Παπαφώτης / -

Κίτρινες: Μεντόγιεβιτς / Τρούγιτς, Αντουί