Έριξε την «Κυρία» στον…λάκκο των λεόντων!

Η ΑΕΛ πήρε το ντέρμπι και συνέχισε την ανοδική της πορεία

Η ΑΕΛ κατάφερε με το δικό της καλό πρώτο ημίχρονο επιθετικά να πετύχει 2 γκολ και να κερ΄δισει στο τέλος της βραδιάς στο ντέρμπι την Ανόρθωση, που θα πρέπει να κοιτάξει τα λάθη που έκανε στα γκολ που δέχθηκε αλλά και την αστοχία της μετά από τις δικές της πολλές ευκαιρίες.

Α΄ ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε χαλαρά χωρίς να υπάρχει κάτι ιδιαίτερο από τις 2 πλευρές, με μοιρασμένη κατοχή μπάλας. Όσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός ολοένα και ήταν καλύτερος αλλά καμία φάση δεν έγινε για να απειληθεί ο Βοζίνια και ο Λόρια.

Στο 17ο λεπτό ωστόσο όχι μόνο έγινε η πρώτη φάση αλλά μπήκε και το πρώτο γκολ στο παιχνίδι. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Έουλερ, ο Αραγιούρι στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας και έτσι η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ.

Μετά από αυτό το γκολ η συνέχεια ήταν εξαιρετική με ακόμα καλύτερο ρυθμό αλλά και γκολ. Η αρχή έγινε στο 23ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά ο Βοζίνια απομάκρυνε και ο Ουαρντά στην επαναφορά με ωραίο γυριστό ισοφάρισε σε 1-1.

Έλα όμως που οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ μιας και στο 26ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Με μία Κομπίνα βγαλμένη από την προπόνηση στο φάουλ που κέρδισε η ΑΕΛ από αριστερά, η μπάλα πήγε στον Έουλερ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που βρήκε και με ένα κεραυνό έκανε το 2-1, μη αφήνοντας περιθώρια στον Λόρια.

Το πιο σημαντικό που παρατηρήθηκε στα 3 γκολ που επιτεύχθηκαν είναι ότι και τα 3 ήρθαν μέσα από στατικές φάσεις, σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου υπάρχει καλός ρυθμός, πάθος θέληση και πολλά φάουλ. Κανονικό ντέρμπι.

Μπαίνοντας στο τελευταίο 15λεπτο, είχαμε ακόμα δύο μεγάλες φάσεις οι οποίες ήταν για λογαριασμό της Ανόρθωσης. Αρχικά στο 35ο λεπτό  Ο Καλτσάς από τα δεξιά εκτέλεσε κόρνερ και ο Ρισβάνης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βοζίνια πρώτα με κεφαλιά και στην συνέχεια με προβολή και να στέλνει την μπάλα έξω.

Η επόμενη φάση η οποία ούτε και αυτή κατέληξε στον στόχο ήταν στο 42ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Κορέια από αριστερά, ο Πόποβιτς εντός μικρής περιοχής επιχείρησε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Αυτή η φάση έμελλε να ήταν και η τελευταία στο πρώτο μέρος το οποίο ολοκληρώθηκε με το προβάδισμα για την ΑΕΛ.

Β΄ ημίχρονο

Χαλαρά ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο με αργό ρυθμό και την ΑΕΛ από την μία να θέλει να διαφυλάξει το σκορ και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις, ενώ από την άλλη η Ανόρθωση κρατούσε μπάλα αλλά ήταν ανούσια χωρίς να μπορεί να φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Αυτό το σκηνικό βλέπαμε σχεδόν σε όλο το δεύτερο μέρος που καμία σχέση δεν είχε με το πρώτο, όπου είδαμε καλό ρυθμό, ευκαιρίες και γκολ. Για να καταλάβει κανείς σε αυτό που αναφερόμαστε, η πρώτη απλά καλή ευκαιρία ήρθε στο 66ο λεπτό όταν από κόρνερ του Καλτσά, ο Ρισβάνης έκανε το τελείωμα αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Βοζίνια.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Ανόρθωση είχε όλες τις πρωτοβουλίες, προσπαθούσε με κάθε τρόπο να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΛ, η οποία ήθελε να κρατήσει το σκορ ενώ είχε και πολλά κενά στα μετόπισθεν.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 79ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Χριστοφή από δεξιά, αρχικά ο Ντέλετιτς έκανε την κεφαλιά με τον Βοζίνια να αποκρούει και στην συνέχεια ο Ρουσιάς στην επαναφορά έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν εντός μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο τελευταίαο δεκάλεπτο η ίδια ακριβώς εικόνα. Η Ανόρθωση να ψάχνει το γκολ και η ΑΕΛ να αμύνεται. Όσον αφορά για νέα καλή ευκαιρία ήρθε στις καθυστερήσεις όταν μετά από σέντρα του Ουάρντα από αριστερά ο Αρτυματάς από την άλλη πλευρά και σε πλάγια θέση, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει έξω και το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Υ.Γ 1: Η Ανόρθωση προσωπικά πιστεύω ότι η ευκαιρία του Ρουσιά ήταν καθοριστική για να μην πάρει έστω 1 βαθμό.

Υ.Γ 2: Η ΑΕΛ κατάφερε να πετύχει 2η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά φέτος.

Υ.Γ 3: Η Ανόρθωση στο τρίτο φετινό της παιχνίδι εκτός θα δεχθεί και πάλι την ήττα.