Η σημαία... στα ουράνια

Κορυφή με Νταβόρ και… Τσίρειο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στη κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε η ΑΕΛ, που στον τελευταίο χρονικά αγώνα της 23ης αγωνιστικής, κέρδισε στο Τσίρειο την ομάδα της Πάφου με 1-0. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημειώθηκε από τον Νταβόρ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο μέσος της ΑΕΛ σκόραρε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της λεμεσιανής ομάδας, ενώ η Πάφος ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Πάνιτς (65’) με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι φιλοξενούμενοι, όμως στην επανάληψη η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και κατάφερε να πανηγυρίσει τη δέκατη εντός έδρας φετινή της νίκη, για τον θεσμό του πρωταθλήματος.

Με αυτή την επικράτηση η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 48 βαθμούς και έπιασε τον Απόλλωνα στη κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Πάφος παρέμεινε στην 9η θέση με 25 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτερη στο πρώτο μέρος εμφανίστηκε η ομάδα της Πάφου, που μπορεί να μην είχε την υπεροχή στη κατοχή της μπάλας, όμως σε σχέση με την ΑΕΛ, ήταν πιο απειλητική και πιο συμπαγής.

Παρόλα αυτά, η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους, όταν στο 3’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργίου, ο Αντώνιου έκανε την προβολή από κοντά, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Τρία λεπτά αργότερα, η Πάφος απάντησε στις ευκαιρίες, αφού ο Τεσέιρα έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Σάιθ.

Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μέρφι να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Βοζίνια και να στέλνει τη μπάλα έξω. Πρέπει να σημειωθεί ότι η φάση ξεκίνησε από τον Βαλακάρι, ο οποίος με μια εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον συμπαίκτη του μόνο απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως η Πάφος συνέχισε να πατά καλύτερα από την ομάδα της Λεμεσού.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έχασαν και τη τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, όταν μετά από σέντρα του Σάιθ, ο Μπεριγκό ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε τη κεφαλιά, αλλά ο Βοζίνια μπλόκαρε με σχετική ευκολία.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με το καλημέρα της επανάληψης και μετά από διπλή προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της, η ΑΕΛ ευτύχισε να ανοίξει το σκορ.

Αρχικά ο Γεωργίου έδωσε στον Μαέ, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Ρούτκο. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα κατέληξε στον Νταβόρ, που ανενόχλητος, επίσης εντός περιοχής, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρούτκο και μετά στα δίκτυα.

Το γκολ του Νταβόρ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους που πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα. Μάλιστα η επόμενη καλή στιγμή άνηκε στην ομάδα της Λεμεσού και σημειώθηκε στο 53’, όταν ο Τόρες επιχείρησε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Ρούτκο απόκρουσε.

Στο 57’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Σάιθ να σουτάρει από την γωνία της μεγάλης περιοχής και να αναγκάζει τον Βοζίνια να πέσει και να αποκρούσει.

Στο 65’ είχαμε αλλαγή δεδομένων, καθώς η Πάφος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Πάνιτς. Ο Σέρβος έκανε φάουλ πάνω στον Μαέ και με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε.

Μετά την κόκκινη του ποδοσφαιριστή της Πάφου, η ΑΕΛ έλεγξε τον αγώνα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Αρχικά στο 70’ ο Τόρες έστειλε τη μπάλα έξω από πολύ ευνοϊκή θέση, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ρούτκο απόκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Μπάμπιτς.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Νικόλας Νεοκλέους, έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Κβίντα εντός περιοχής. Η αρχική απόφαση του διαιτητή ήταν αποβάλει τον αμυντικό της Πάφου, αλλά βλέποντας ξανά τη φάση, αποφάσισε να μην τον αποβάλει και να του δείξει την κίτρινη κάρτα.

Highlight: Το γκολ του Νταβόρ που στο τέλος της ημέρας έκανε τη διαφορά και που ήρθε σε ένα καθοριστικό όπως αποδείχθηκε σημείο. Επίσης μετά από αυτό, η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Ζντραφκόφσκι, Ριέρα (82' Αντάμοβιτς), Κέρκεζ, Μαέ (77' Μπάμπιτς), Τόρες (88' Έουλερ), Αντωνίου, Αβντίγια (46' Μεντόγεβιτς), Γεωργίου, Κυριάκου.

Πάφος (Σ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό (71' Φυλακτού), Μέρφι (61' Ράκελς), Φουρ, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Αλβάρες, Πάνιτς, Πάντσεον.

Σκόρερ: 47' Νταβόρ / -

Κίτρινες: 23' Ριέρα (8η), 78' Κέρκεζ, 93' Νταβόρ / 36' Φουρ (3η), 40' Σάιθ, 46' Πάνιτς, 90' Κβίντα.

Κόκκινες: - / 65' Πάνιτς (Δεύτερη κίτρινη).

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους.