Νίκη από τα…«αποδυτήρια»

Με δύο γρήγορα γκολ του Τσέποβιτς και του Τόρρες η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει την νίκη (2-1) επί της ΠΑΕΕΚ

«Δεινοπάθησε» αλλά κατάφερε να πάρει την νίκη  η ΑΕΛ η οποία επικράτησε με 2-1 της ΠΑΕΕΚ στο Τσίρειο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αν και στο τέλος η ΠΑΕΕΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τσέποβιτς 3’, Τόρρες 8’ και Σωτηρίου (αυτ.) 87’

Α’ Ημίχρονο

Φουριόζα ξεκίνησε το Α’ ημίχρονο η ΑΕΛ αφού ευτύχησε να σκοράρει μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από τραγικό λάθος του Σουμαόρο, ο Τσέποβιτς έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε τον Πρόσεκ.

5 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους μετά από ωραία ενέργεια του Τόρρες στο ύψος της περιοχής, ο Ισπανός άδειασε δύο παίκτες και πλάσαρε τον πορτιέρο της προσφυγικής ομάδας.

Ακολούθως το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ΠΑΕΕΚ να κρατάει περισσότερο την μπάλα αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της ΑΕΛ.

Στο 32ο λεπτό του αγώνα ο Δημήτρης Κουμή υπέδειξε το σημείο της άσπρης βούλας για τους φιλοξενούμενους μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Σωτηρίου πάνω στον Μπάμπιτς στην προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά. Ο τελευταίος εκτέλεσε αλλά ο Μέγιερι είπε «όχι» και έτσι παρέμεινε το 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

Στα τελευταία λεπτά του Α’ μέρους η Κερυνειώτικη ομάδα ανέβασε ρυθμούς και απείλησε δύο φορές διαδοχικά με σουτ των Ντίας και Μιλτς στο 44ο και 45ο λεπτό, τα οποία όμως κατέληξαν έξω και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ.

Β’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το Β’ μέρος της αναμέτρησης στο Τσίρειο με την ΠΑΕΕΚ να κρατάει την μπάλα και την ΑΕΛ να είναι καλά οργανωμένη στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο Β' μέρος ήρθε στο 64’ μετά από σουτ του Παπαφώτη έξω από την περιοχή που όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να χάνουν καλή φάση με τον Κωμοδίκη στο 71’ ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά το οποίο πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μέγιερι.

4 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Έουλερ να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, να κάνει το πλάσε και τον Πρόσεκ να αποκρούει εξαιρετικά.

Στο 85ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία με τον Ντίας να εκτελεί το φάουλ και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ.

Στο 87’ η ΠΑΕΕΚ μείωσε το σκορ με πλασέ του Δημητρίου το οποίο βρήκε στο σώμα του Σωτηρίου, ξεγέλασε τον Μέγιερι και κατέληξε στα δίκτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΠΑΕΕΚ προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά η ΑΕΛ έλεγξε την κατοχή και έτσι το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν, Φραντζής (72' Μ. Αντωνίου), Σωτηρίου, Τεσείρα, Νταβόρ, Ρέινολτς (61' Παπαφώτης), Τόρρες, Μπαλντέ ( 60' Έουλλερ), Μιλιτσιάνου (60' Ριέρα), Τσέποβιτς.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα (70' Τίμερμανς), Μπάμπιτς, Μιλτς, Τσόσιτς, Ράμος, Κούρος, Α. Νεοφύτου (46' Κωμοδίκης).

Σκόρερ: 3' Τσέποβιτς, 8' Τόρρες / 87' Σωτηρίου (αυτ.)

Κίτρινες: 6' Μαζάν, 30' Μπαλντέ, 33' Σωτηρίου / 41' Νεοφύτου, 79' Κωμοδίκης

Κόκκινες: - / 89' Δημητρίου

Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή