Τους έμεινε... το άγχος!

Μοιρασιά στη Λάρνακα μεταξύ ΑΕΚ και Ανόρθωσης, με τις δύο ομάδες πετυχαίνουν από ένα γκολ

ΑΕΚ και Ανόρθωση έμειναν στην ισοπαλία και το 1-1 στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 53' με τον Ιβάν Τρισκόφσκι, με την Κυρία να ισοφαρίζει στο 70’ με τον Νοβότνι.

Α’ Ημίχρονο

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο επιθετικά και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της από την αρχή του αγώνα. Μόλις στο 3’ κατέγραψε και την πρώτη της τελική. Ο Εσπινόσα έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Ρόμο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λόρια.

Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά γυρόφερνε συνεχώς την μπάλα έξω από την περιοχή της Κυρίας και προσπαθούσε να βρει τους χώρους για να σκοράρει.

Η επόμενη φάση στο παιχνίδι ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους. Στο 21’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέδες ο Τάντι πήρε την κεφαλιά, ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να κάνει το σουτ από πολύ κοντά αλλά ο κίπερ της Ανόρθωσης απέκρουσε ξανά.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά παρ’ όλο που υπήρχε αρκετό πάθος και υπερπροσπάθεια και από τις δύο ομάδες.

Στο 31’ ο Αρτυματάς προσπάθησε να απειλήσει από πολύ μακριά αλλά το σουτ του κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, αμφότερες οι ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να μένει στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Οκτώ λεπτά στην επανάληψη ήταν αρκετά για την ΑΕΚ για να πάρει προβάδισμα. Στο 53’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέδες, ο Ακοράν έδωσε πάσα πάρα-βάλε στον Τρισκόφσκι ο οποίος έστειλε την μπάλα σε κενό τέρμα καθώς ο Λόρια ήταν εξουδετερωμένος.

Η Ανόρθωση προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δυσκολευόταν να βρει τους κενούς διαδρόμους για να βρεθεί σε θέση βολής. Οι γηπεδούχοι φαινόταν να κρατούν καλά το υπέρ τους προβάδισμα και αμυντικά έκαναν πολύ καλή δουλειά εξουδετερώνοντας τις επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του Τιμούρ Κετσπάγια.

Παρ’ όλα αυτά στο 70’ μετά από σέντρα στην περιοχή από τον Αμπαρτζουμιάν, ο Νοβότνι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Τούμπα.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης, η Ανόρθωση έγινε πιο επιθετική και έδειχνε ικανή να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 81’ ο Καλτσάς έχασε μοναδική ευκαιρία, εκμεταλλευόμενος λάθος στην άμυνα πέρασε και τον Τούμπα αλλά από πλάγια θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα σε κενή εστία.

Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία και πήραν από ένα βαθμό. Οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβηκαν στους 33 βαθμούς και παραμένουν τρίτοι στη βαθμολογία, στο -2 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα και στο -1 από τον δεύτερο Άρη. Η Ανόρθωση έπεσε στην 5η θέση έχοντας 26 βαθμούς.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Καταλά): Τούμπας, Τάντι, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρθία, Λέδες, Μάμας (93' Μικέλ), Τρισκόφσκι (93' Ολατούντζι), Εσπινόσα (75' Ναούμ), Ακοράν (67' Φαράζ), Ρόμο (75' Ντάρμπισαϊρ)

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Κορρέα, Αντωνιάδης (20' Ρισβάνης), Αρτυματάς, Βερχόβετς (78' Ιωάννου), Χρυσοστόμου (59' Πόποβιτς), Ντέλετιτς (59' Χριστοφή), Χριστοδουλόπουλος (78' Καλτσάς), Νοβότνι

Σκόρερ: 53' Τρισκόφσκι / 70' Νοβότνι

Κίτρινες κάρτες: 88' Μάμας / 48' Νοβότνι, 61' Ρισβάνης, 88' Χριστοφή