«Τούμπαρε» τον Άρη η αναγεννημένη ΑΕΚ! (vid)

Σπουδαία νίκη για τους Λαρνακείς που επικράτησαν της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» με ανατροπή (2-1)

«Κιτρινοπράσινη» ανατροπή και τεράστιο τρίποντο!

Η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 τον Άρη σε αγώνα που έγινε στο «ΑΕΚ Αρένα», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Παρά το ότι οι Λαρνακείς έμειναν πίσω στο σκορ νωρίς μετά από γκολ του Ουρόσεβιτς στο 6ο λεπτό δεν τα έβαλαν κάτω και με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος πήραν το τρίποντο.

Σκόρερ για το σύνολο του Ραν Μπεν Σιμόν ο Φραν Σολ που με εκτέλεση πέναλτι... εις διπλούν μετά από επανάληψη ισοφάρισε στο 57ο λεπτό, ενώ η ολική ανατροπή ήρθε στο 76ο λεπτό, όταν ο Καζού σημείωσε αυτογκόλ μετά από γύρισμα του Γκιούρτσο.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε καλή παρουσία και με τους τρεις βαθμούς που εξασφάλισε πάτησε εξάδα με 23 βαθμούς. Από την πλευρά του ο Άρης παρέμεινε στους 29 βαθμούς, με κίνδυνο να χάσει την πρωτιά από ΑΠΟΕΛ και Πάφο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με αρκετές δυνατές μονομαχίες, κάτι που έδειχνε ότι αμφότερες είχαν ως μοναδικό στόχο το τρίποντο.

Ο Άρης ανέβασε στροφές και στο 6ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ουρόσεβιτς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοαζού, ο Σέρβος με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι «κιτρινοπράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για το κόρνερ από το οποίο ήρθε το γκολ, αφού υποστήριξαν ότι η μπάλα βγήκε έξω από πόδια ποδοσφαιριστή της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει τα επόμενα λεπτά, κρατούσε μπάλα αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Βανά.

Η ομάδα της Λεμεσού με το σκορ υπέρ της οπισθοχώρησε και επιχείρησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν συνέχισε να έχει την κατοχή, με τον Άρη να κάνει αρκετά λάθη, έτσι η ομάδα της Λάρνακας ανακτούσε συνεχώς κατοχή.

Παρόλα αυτά οι «κιτρινοπράσινοι» δεν είχαν τελικές προσπάθειες, αφού έφταναν μέχρι την περιοχή και δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Ο Πέρε Πονς μετά από σέντρα του Ντιουνκού απείλησε με δυνατό βολέ στο 30ο λεπρό, η μπάλα όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Δεν έγιναν πολλές φάσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του Άρη.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να ψάχνει την ισοφάριση και τον Άρη να γίνεται επικίνδυνος κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η ομάδα της Λάρνακας πίεζε αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Στο 53ο λεπτό ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αφού κέρδισε πέναλτι. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς η μπάλα πήρε ύψος και ο Γκομίς στην διεκδίκηση με τον Ρομπέρζ υπέπεσε σε φάουλ στην περιοχή.

Ο Φραν Σολ ανέλαβε την εκτέλεση με τον Βανά να σώζει, όμως μετά από έλεγχο του VAR ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, αφού ο Βραζιλιάνος κίπερ δεν πατούσε την γραμμή της εστίας στην εκτέλεση.

Στην δεύτερη του προσπάθεια ήταν εύστοχος ο Ισπανός και ισοφάρισε στο 57’.

Η ΑΕΚ πήρε ψυχολογία μετά το γκολ και προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή, όμως δεν κατάφερνε να απειλήσει την εστία του Άρη με αξιώσεις.

Οι Λαρνακείς είχαν την κατοχή, έβαζαν πίεση όμως υστερούσαν στην τελική προσπάθεια.

Η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί και κατάφερε να φέρει... τούμπα το παιχνίδι μέσα από ένα αυτογκόλ του Καζού στο 76ο λεπτό. Μετά από δυνατό γύρισμα του Γκιούρτσο, ο Βραζιλιάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ακολούθως οι «κιτρινοπράσινοι» που είχαν πολύ καλή παρουσία αμυντικά δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και εξασφάλισαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που τους τοποθετεί στην πρώτη εξάδα.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

ΑΕΚ:  Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας

Άρης:  Βανά, Καζού, Μπένγκτσον, Κακόριν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σζόκε, Ουρόσεβιτς, Σουμάνσκι

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Γκομίς, Σανέ, Νίκολιτς, Σάβο, Μοντνόρ

Σκόρερ: 57' Σολ, 76' Καζού (Αυτογκόλ)/6' Ουρόσεβιτς

Κίτρινες: 32' Μιλίτσεβιτς, 80' Σολ, 95' Λέδες/8' Σόκε, 14' Κακόριν, 43' Μπένγκτσον, 56' Καζού, 70' Ουρόσεβιτς