Πάφος-ΑΕΚ 0-2: Εκτέλεση από τα έντεκα βήματα (vid)

Ο Τρισκόφσκι σκόραρε δις από την άσπρη βούλα

Το πρώτο τρίποντο της σεζόν πρόσθεσε στον απολογισμό της η ΑΕΚ η οποία ήταν ουσιαστική και εύστοχα από τα έντεκα βήματα, φεύγοντας με κέρδος από το «Στέλιος Κυριακίδης».

Οι Λαρνακείς ανέβασαν την απόδοσή του από το 30ο λεπτό της αναμέτρησης και έπειτα ωστόσο σε καμίαν περίπτωση δεν κυριάρχησαν απέναντι στην Πάφο FC η οποία είχε ευκαιρίες με Νέμετς να ανοίξει πρώτη το σκορ.

Επιπρόσθετο κέρδος για τους Λαρνακείς αποτέλεσε η παρουσία των Σπόλιαριτς και Θαντί στο αρχικό σχήμα, ενώ τροφή για σκέψη έδωσε η επιλογή για μη συμπερίληψη του Χέφελ στις πρώτες επιλογές.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με ελαφρά υπεροχή της γηπεδούχου ομάδας ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον Μπεριγκό στο 12ο λεπτό να πραγματοποιεί επίσκεψη στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ ωστόσο να χάνει το κοντρόλ της μπάλας και να μην μπορεί να απειλήσει. Δύο λεπτά αργότερα ο Νέμετς ανέλαβε δράση και με δυνατό σουτ απείλησε με τη μπάλα να σταματά σε σώμα αμυντικού, ενώ ο Σλοβάκος επιθετικός δεν κατάφερε να σημαδέψει δίχτυα ούτε στο 21ο λεπτό με κεφαλιά.

Στο 26ο λεπτό ο προπονητής των κιτρινοπράσινων είδε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης, με τον Ιμπραχίμ να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού ένα δεκάλεπτο αργότερα και να παραδίδει τη σκυτάλη στον Λουλίνια. Η πρώτη απειλή από πλευράς ΑΕΚ καταγράφηκε στο 38ο λεπτό με σουτ του Σπόλιαριτς το οποίο εξουδετέρωσε ο Ρούντκο ενώ από αβίαστο λάθος του Πάνος, ο Σάστρε νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον Πάντσεον να αναλαμβάνει δράση η ομάδα της Πάφου δημιούργησε δύο καλές προϋποθέσεις στο πρώτο πεντάλεπτο ωστόσο οι συνδυασμοί με Νέμετς δεν είχαν θετικό πρόσημο. Παρόλ’ αυτά με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνδιού κέρδισαν πέναλτι το οποίο δεν έφερε μόνο το 0-1 δια ποδός Τρισκόφσκι αλλά και την αποβολή του Σιρόκ ο οποίος έπαιξε τη μπάλα με το χέρι.

Τα δεδομένα χειροτέρεψαν μετά την αναγκαστική αλλαγή του Μπεριγκό λόγω τραυματισμού στο 68ο λεπτό, με την ΑΕΚ να φλερτάρει με δεύτερο γκολ στο 74ο λεπτό όταν Τρισκόφσκι και Γιάννου συνδυάστηκαν με τον Ελλαδίτη επιθετικό να βλέπει τον Ρούντκο να τον σταματάει. Μια νέα μπαλιά του τελευταίου απομακρύνθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ενώ στο 83ο λεπτό ο Τέτε με σουτ εκτός περιοχής δεν κατάφερε να κάνει τη ζημιά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Νέμετς επιχείρησε να σπρώξει την ομάδα του στην αντεπίθεση ωστόσο δεν βρήκε στήριγμα στο αντίπαλο μισό, ενώ στο 88ο λεπτό ο Τόνιο εξουδετέρωσε πλασέ του Λουλίνια. Στο 89ο λεπτό ο Μπεσάρα επιχειρήσε να απειλήσει ανεπιτυχώς με εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 3ο λεπτό της καθυστέρησης ο Τρισκόφσκι με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Στοιχεία του ταλέντου του έδειξε ο Σιμρανίτ Θαντί ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλία και στην πρώτη του συμμετοχή στη βασική εντεκάδα της ΑΕΚ, είχε αρκετά κοψίματα και συνεισφορά στην ομαλή κυκλοφορία της μπάλας.