Οδυνηρή ήττα για Γουέστ Χαμ

Με κακή ψυχολογία κατηφορίζει στην Κύπρο ο αγγλικός σύλλογος

Γιώργος Μηνά

ΑΕΚ και Γουέστ Χαμ ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις στα πρωταθλήματα τους και ετοιμάζονται ενόψει του αγώνα της Πέμπτης στο «Αρένα». Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 3-1 της ΕΝΠ ενώ ο αγγλικός σύλλογος γνώρισε οδυνηρή ήττα με 4-0 απο την Μπράιτον.

Μπορεί να υπάρχει χαοτική διαφορά ανάμεσα στο επίπεδο των δύο πρωταθλημάτων αλλά η Γουέστ Χαμ έρχεται στην Κύπρο με όχι και τόσο καλή ψυχολογία. Η φετινή πορεία των «σφυριών στην Πρέμιερ Λιγκ είναι αποκαρδιωτική καθώς βρίσκονται στην 16η θέση, δύο μόλις βαθμούς απο την ζώνη υποβιβασμού.

Αυτό διαφαίνεται και απο την οδυνηρή ήττα που δέχθηκε σήμερα η Γουέστ Χαμ απο την Μπράιτον. Ο λονδρέζικος σύλλογος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό απο εκτέλεση πέναλτι του ΜακΑλλιστερ που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Μπράιτον σκόραρε ακόμη τρεις φορές στο 51ο λεπτό με τον Βέλτμαν,στο 69ο λεπτό με τον Μίτομα και στο 89ο λεπτό με τον Γουέλμπεκ. Η κακή εικόνα της ομάδας φαίνεται και απο τα σημερινά στατιστικά της που έκανε μόλις τρια σουτ σε αντίθεση με τον αντίπαλο της που έκανε 20 σουτ.

Πάντως σύμφωνα με αγγλικά δημοσιέυματα υπάρχει αρκετή γκρίνια απο του φίλους της ομάδας προς το πρόσωπο του τεχνικού Ντείβιντ Μογίες για τα κακά αποτελέσματα της ομάδας.

Σίγουρα η κακή φετινή πορεία του αγγλικού συλλόγου μπορεί να μην φανεί στους αγώνες με την ΑΕΚ αλλά ίσως η ομάδα της Λάρνακας να αντιμετωπίζει την Γουέστ Χαμ την ιδανική στιγμή.