Το «παραμύθι» σταμάτησε στο Λονδίνο (vid)

Απροσπέραστο αποδείχθηκε το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ… με την ιστορική πορεία της ΑΕΚ να σταματάει στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ

Θεόδωρος Τσιολάκης

Στο Λονδίνο κόντρα στη Γουέστ Χαμ σταμάτησε το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ, καθώς γνώρισε τον αποκλεισμό μετά και την αποψινή ήττα με 4-0 από τα «σφυριά» μέσα στο London Olympic Stadium. Η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, όμως δέχθηκε ένα εύκολο γκολ στο 21’, ενώ στο 44’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λέδες, με τα πράγματα να δυσκολεύουν και στο δεύτερο μέρος η Γουέστ Χαμ έκανε πάρτι βάζοντας άλλα τρία γκολ. Η ΑΕΚ αξίζει μόνο συγχαρητήρια για το ευρωπαϊκό ταξίδι που έκανε και στο σημείο που κατάφερε να φτάσει.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε καλά μέσα στο παιχνίδι και για ένα 15λεπτο κατάφερε να περιορίσει τη Γουέστ Χαμ. Η αγγλική ομάδα απείλησε μόνο με ένα μακρινό σουτ του Σκαμάνγκα, όμως η μπάλα πέρασε έξω, ενώ στο 11’ απείλησε και η ΑΕΚ με σουτ του Νίκολιτς, όμως και αυτό ήταν άστοχο.

Μετά το 15ο λεπτό η Γουέστ Χαμ ανέβηκε περισσότερο, με τους παίκτες του Όλτρα να κάνουν αρκετά λάθη στο μεσοαμυντικό κομμάτι και στο τέλος τους στοίχησαν. Στο 21’ έγινε λάθος στο κέντρο, πήρε μπάλα ο Σκαμάνγκα μέσα στην περιοχή, ξέφυγε του Γκονζάλεθ, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε κάτω από τον Πίριτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 30’ κατάφερε να σκοράρει με τον Νίκολιτς, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ και έτσι το τέρμα ακυρώθηκε. Απείλησε και η Γουέστ Χαμ για δέυτερο γκολ, με το σουτ του Λανζίνι να σταματά στο δοκάρι.

Η ομάδα του Όλτρα προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, όμως στο 44’ μια αρνητική εξέλιξη χτύπησε την πόρτα της ΑΕΚ. Ο Λέδες έκανε επικίνδυνο φάουλ στον Φορνάλς, πρώτα δέχτηκε κίτρινη κάρτα, όμως το ΒΑΡ κάλεσε τον ρεφ να δει τη φάση και στο τέλος ο Βούλγαρος διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα στον Βραζιλιάνο.

Δεν άλλαξε κάτι στα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν και έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Γουέστ Χαμ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος από το ξεκίνημα τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ΑΕΚ, με τη Γουέστ Χαμ να πετυχαίνει δύο γκολ με το «καλημέρα» σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 47’ ο Σκαμάνγκα έκανε το σουτ, ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς και ο Μπόουεν από κοντά με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 49’ ο Μπόουεν και πάλι μετά από μπαλιά που έγινε, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ σαφώς επηρεάστηκε από το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες και η Γουέστ Χαμ είχε την υπεροχή και την κατοχή μέσα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να φτάσει και σε 4ο γκολ. Στο 65’ μετά από κόρνελ, ο Σούτσεκ έκανε το σουτ και από κοντά ο Μουμπάμα με πλασέ έκανε το 4-0 για την ομάδα του.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν πανομοιότυπη με την Γουέστ Χαμ να κρατά συνεχώς μπάλα, καθώς η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση, λόγω και του γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο αλλά και της διαφοράς δυναμικής ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν στην αναμέτρηση ήταν τυπικά και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του ματς, έτσι το παιχνίδι τελείωσε στο 4-0 και η μεγάλη ευρωπαϊκή πορεία της ΑΕΚ σταμάτησε στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ κόντρα στη Γουέστ Χαμ μέσα στην Αγγλία.