ΑΕΚ: Πάλι καλά

Αν μη τι άλλο απέφυγε το μείον εφτά

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

«Μερικοί παίκτες δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση και γενικά η ομάδα δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση. Πρέπει να βελτιωθούμε γρήγορα γιατί ο χρόνος περνάει», ανέφερε μεταξύ άλλων μετά το ισόπαλο 2-2 της ΑΕΚ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ ο προπονητής των «κιτρινοπράσινων», Λουίς Όλτρα.

Ο Ισπανός τεχνικός παραδέχθηκε ουσιαστικά πως η ομάδα του δεν διανύει το καλύτερο της φεγγάρι και ότι για να μπορέσει να πάρει το πρωτάθλημα θα χρειαστεί να αλλάξει αυτό άμεσα (έστω αν δεν αναφέρθηκε ξεκάθαρα σε αυτό).

Στα του αγώνα τώρα, κόντρα στους «γαλαζοκίτρινους», ο σύλλογος της Λάρνακας «σπατάλησε» ένα ημίχρονο στο οποίο δεν ήταν καθόλου καλός. Μάλιστα, αν ο αντίπαλος ήταν πιο αποτελεσματικός το σκορ του πρώτου μέρους θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο. Στην επανάληψη, το συγκρότημα του έμπειρου προπονητή ανέβασε στροφές και παρότι δεν έφτασε στα επίπεδα που μας συνήθισε στα πρώτα στάδια της χρονιάς… ήταν αν μη τι άλλο ήταν πιο απειλητικό. Βέβαια, με εξαίρεση τη φάση της ισοφάρισης η ΑΕΚ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια άλλη ξεκάθαρη ευκαιρία.

Αναφορικά με τις ατομικές εμφανίσεις, όπως τόνισε και το αφεντικό της ομάδας άπαντες καλούνται να ανεβάσουν στροφές, αν και θα ήταν παράλειψη μας να μην τονίσουμε ότι ο Πέρε Πονς στο δεύτερο ημίχρονο τα πήγε αρκετά καλά, όπως φυσικά και ο Γιώργος Ναούμ. Ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός έδωσε ενέργεια στην ομάδα του, πρωταγωνιστώντας ούτως ώστε να αποφευχθεί η ήττα. Ξεχωριστή περίπτωση αποτελεί ο Άνταμ Γκιούρσκο, που προέρχεται από τραυματισμό. Ο Ούγγρος βρήκε δίκτυα μόλις δέκα λεπτά μετά την επιστροφή του, έδειξε με κάποιες ενέργειες πως η παρουσία του έλειψε σημαντικά, ωστόσο φάνηκε πως υστερεί σε ρυθμό.

Συνεπώς, όπως εξελίχθηκε το ντέρμπι στην «ΑΕΚ Αρένα» ο βαθμός σίγουρα αποτελεί ανακούφιση για τους γηπεδούχους, που χωρίς να θέλξουν με την απόδοση τους δεν επέτρεψαν στους πρωτοπόρους να ανοίξουν τη ψαλίδα στους εφτά βαθμούς. Πάλι καλά τότε που η ΑΕΚ παρέμεινε ζωντανή στην κούρσα του πρωταθλήματος.