Από τεσσάρα σε τριάρα και συνεχίζει να «καλπάζει»

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της ΠΑΕΕΚ στην Αρένα

Με μια μεστή εμφάνιση η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 της ΠΑΕΕΚ στην «Αρένα». Την παράσταση «έκλεψε» ο Τρισκόφσκι ο οποίος στην συμμετοχή νούμερο 200 με τα χρώματα της ΑΕΚ, πέτυχε το 120ο τέρμα του και άνοιξε το σκορ για μια σημαντική νίκη. Γκιούρσκο και Άμπραχαμ πέτυχαν τα άλλα δυο τέρματα της ΑΕΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ η οποία έψαξε να πάρει κεφάλι απ’ τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μόλις στο 2’ ο Τρισκόφσκι κέρδισε κεφαλιά στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ μετά από κόρνερ, με τον Πρόσεκ να του λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα η προβολή του Ματ στην περιοχή σταμάτησε σε σώμα αμυντικού, ενώ και στο 6’ μετά από κεφαλιά του Άγγλου επιθετικό, ο Έσελινγκ έβαλε σωτήρια το σώμα του μπροστά με αποτέλεσμα η μπάλα να κοντράρει. Πρώτη καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ ήρθε στο 10’ όταν ο Ενόχ εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια του Τόμοβιτς, πάτησε περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε ο Τούμπας.

Η πίεση πάντως της ΑΕΚ έφερε αποτέλεσμα καθώς στο 11’ της αναμέτρησης και μετά από μπαλιά του Εσπινόζα, ο Τρισκόφσκι νίκησε με το κεφάλι τον Πρόσεκ για να γράψει το 1-0. Στο 13’ και το 15’ σημειώθηκαν δυο τέρματα, ένα για την κάθε ομάδα, εκ των οποίων όμως κανένα δεν μέτρησε. Αρχικά η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τρισκόφσκι, σε μια φάση που ξεκίνησε με μπαλιά προς τον Ματ, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ για την ΠΑΕΕΚ ο Χαραλάμπους σκόραρε, όμως προηγήθηκε επίσης οφσάιντ. Και στις δυο περιπτώσεις οι βοηθοί περίμεναν την κατάληξη της φάσης για να σηκώσουν το σημαιάκι τους και να υποδείξουν την παράβαση, με το VAR να τους δικαιώνει.

Ο ρυθμός του αγώνα κόπασε στα επόμενα λεπτά, με την ΑΕΚ να φέρνει στο παιχνίδι στα μέτρα της. Απ’ την άλλη η ΠΑΕΕΚ σιγά σιγά έβγαινε πιο ψηλά με στόχο να βρει την ισοφάριση. Στο 34’ και μετά από κόρνερ της ΠΑΕΕΚ, ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ προσπάθησε να διώξει όμως έστειλε την μπάλα προς την εστία του, με τον Τούμπα να διώχνει ενστικτωδώς. Δυο λεπτά αργότερα ο Ενόχ πάτησε περιοχή, ο Τομόβιτς έπεσε σωτήρια στα πόδια του, η μπάλα έφθασε στον Μπάμπιτς ο οποίος μετά από νέα κόντρα λίγο έλειψε να σκοράρει με λόμπα, με τον Τούμπα όμως να σώζει σωτήρια.

Οι δυο φάσεις ξύπνησαν την ΑΕΚ, η οποία στο 37’ έφθασε στο 2-0, με τον Γκιούρσκο. Μάλιστα ο Ούγγρος πέτυχε γκολάρα, μιας και μετά από μπαλιά κατάφερε να ελέγξει ωραία τη μπάλα, πάτησε περιοχή και με διαγώνιο βολέ νίκησε τον Πρόσεκ. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Νταβίντ Καταλά θα μπορούσε να φθάσει και σε 3ο τέρμα, μιας και μετά από πάσα στην πλάτη της άμυνας της ΠΑΕΕΚ, ο Εσπινόζα πρόλαβε τον Πρόσεκ που βγήκε πολύ μακριά απ’ την περιοχή του, επιχείρησε πλασέ σε κενή εστία, όμως έστειλε τη μπάλα έξω.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αρκετά με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται ουσιαστικά το υπέρ της προβάδισμα. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 53’ όταν ο Εσπινόζα επιχείρησε ένα σουτ από αρκετή απόσταση με τη μπάλα όμως να φεύγει πάνω απ’ την εστία. Στο 57’ ήρθε και η πρώτη τελική για την ΠΑΕΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μπάμπιτς δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής, με τον Τούμπα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ο χρόνος κυλούσε και ο ρυθμός δεν άλλαζε, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 70’ όταν ο Ακοράν βρέθηκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Η ΠΑΕΕΚ απάντησε με ευκαιρία δυο λεπτά αργότερα, όταν ο Αριστοτέλους επιχείρησε ένα σουτ όντας δεξιά στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Τούμπα όμως να του λέει όχι.

Μπορεί το παιχνίδι να έμοιαζε τελειωμένο όμως η ΠΑΕΕΚ συνέχισε να το παλεύει για να μειώσει στο σκρο. Μάλιστα στο 90+1’ όταν μετά από μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Ορ βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ, πλάσαρε, όμως ο Τούμπας του είπε όχι.

Και αφού χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ, η ομάδα του Καταλά πέτυχε και τρίτο τέρμα, όταν σε αντεπίθεση ο Φαράς βρέθηκε σε τετ α τετ, και αντί να πλασάρει επέλεξε να δώσει δίπλα την μπάλα στον Άμπραχαμ, ο οποίος προ κενής εστίας έγραψε το 3-0.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ (Καταλά): Tούμπας, Τάντι (63' Χριστοφόρου), Λέδες, Τρισκόφσκι, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Εσπινόζα (63' Φαράς), Ντάρμπισαϊαρ (83' Ρομό), Τόμοβιτς, Γκιούρσκο (64' Ακοράν), Μάμας (72' Άμπραχαμ)

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Πρόσεκ, Έσελινγκ, Χαραλάμπους (76' Κωμοδίκης), Ενόχ (66' Βαρέλα), Αριστοτέλους, Γιάνσεν (66' Νάντο), Τίμερμανς (45' Άντρις), Τσόσιτς, Μπάμπιτς (83' Ορ), Κούρο, Φραγκέσκου

Σκόρερς: Τρισκόφσκι (11'), Γκιούρσκο (37'), Άμπραχαμ (90+3') / -

Κίτρινες κάρτες: - / Αριστοτέλους

Κόκκινες κάρτες: - / -