ΑΕΚ: Ούτε κρύο, ούτε ζέστη και ο Φιόλιτς να λάμπει

Τέσσερις απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών δεν της στέρησαν βαθμούς…

Είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος μιλούσε με τον Βάσκο κόουτς πριν το ντέρμπι θα πονοκεφάλιαζε και ο ίδιος. Τι γκαντεμιά και αυτή; Μέσα σ’ αυτή την μαυρίλα και την ατυχία, μαντέψτε ποιος έλαμψε…

Το ρεπορτάζ της βδομάδας επικεντρώθηκε στις απουσίας της ομάδας. Σίγουρα δεν το λες και εύκολο πράγμα να κατεβαίνεις σε ένα ντέρμπι με έξι απουσίες.

Πόσο μάλιστα άμα είναι ενδεκαδάτοι παίκτες. Φλοριάν, Τσιρκόφσκι, Ακοράν, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς και Χέφελ ήταν εκτός αποστολής.

Τα παιχνίδια ΑΕΛ – ΑΕΚ ανεξαρτήτως έδρας και αγωνιστικών δεδομένων είναι αμφίρροπα. Γεμάτα πάθος, ένταση αλλά και γκολ. Παιχνίδια ισορροπημένα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινοπράσινοι» έκαναν αρκετά αμυντικά λάθη. Οι πολλές προσωπικές μονομαχίες δεν την άφησαν να πάρει ρυθμό. Ενδεικτικό στοιχείο οι τρεις κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόστολος Γιάννου βρέθηκε μπροστά από τον Βοζίνια στο 15’ και στο 52’, σουτάροντας και στέλνοντας την μπάλα πολύ πάνω από το δοκάρι.

Όλα άλλαξαν στο 71ο λεπτό… Ο Σάστρε έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα και ο Φιόλιτς τέλειωσε το ίδιο εξαιρετικά την φάση για το 0-1 στο Τσίρειο.

Η ψυχραιμία του μεσοεπιθετικού της ΑΕΚ και ο τρόπος που έκανε την λόμπα στο τετ α τετ με τον Βοζίνια χρήζουν ιδιαίτερης συζήτησης. Ο 23χρονος για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έλαμψε. Ο βραχύσωμος μέσος πήρε θέση στην γραμμή κρούσης σκοράροντας ένα πανέμορφο γκολ.

Έγραψε μάλιστα στα social media μετά το ματς: «Δυστυχώς δεν ήταν το αποτέλεσμα στο οποίο στοχεύαμε. Ψηλά το κεφάλι! Χαρούμενος για το γκολ μου κόντρα στην ΑΕΛ».

Όσο αφορά τους τραυματισμούς; Ο Απόστολος Γιάννου με το τέλος του παιχνιδιού, σε δηλώσεις του, τόνισε ότι «Πρέπει να βρουν τις λύσεις και αυτοί που μπαίνουν να δίνουν το 100%». Επιπλέον εμφανίστηκε θετικός για το ότι από εβδομάδας θα επιστρέψουν αρκετοί παίχτες.

Στη ΑΕΚ πρέπει να κρατήσουν το ότι κάτω από αυτές τις συνθήκες είχαν βαθμολογικό όφελος. Μπορεί να μην ήταν το επιθυμητό αποτέλεσμα ωστόσο η εικόνα της ομάδας με τις επιστροφές θα αλλάξει.