Στα ημιτελικά με... 8άρα!

Η ΑΕΚ «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση αφού επικράτησε με 8-0 του Ονήσιλου στη Λάρνακα για το κύπελλο

Μεγάλη και κατά τ' άλλα αναμενόμενη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 8-0 του Ονήσιλου Σωτήρας. Οι «κιτρινοπράσινοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί και αποτελεσματικοί και «καθάρισαν» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντάρμπισαϊρ 8’, Μιλίσεβιτς 15’, Ρομό 24’, Παναδέρο 34’, Ναούμ 69’ , Ολατούντζι 82’, Αναστασίου 87’ και Τάντι 92’.

Α’ Ημίχρονο

Όπως θα περίμενε κανείς ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με την ΑΕΚ να κρατάει την μπάλα και τον Ονήσιλο να περιμένει στο δικό του μισό. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 5ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Ρομό να κάνει το πλασέ μέσα στην περιοχή, και τον πορτιέρο του Ονήσιλου να αποκρούει εξαιρετικά.

3 λεπτά μετά οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ με τον Ντάρμπισαϊρ να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Παναδέρο και να στέλνει την μπάλα στο πλεχτό.

Ο ξέφρενος ρυθμός των γηπεδούχων συνέχισε… Στο 14’ ο Ρομό έκανε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή με τον Μέντες να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μιλίσεβιτς πήρε την κεφαλιά και διπλασίασε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο 23’ ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Σωτήρας με τον Λίμα να βγαίνει απέναντι από τον Τούμπα και τον τελευταίο να αποκρούει.

Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ έκανε 3 τα τέρματα της με τον Ρομό να κερδίζει ακόμη μία κεφαλιά μέσα στη περιοχή και να δίνει σημαντικό προβάδισμα στους «κιτρινοπράσινους».

Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν εδώ αφού στο 34’ ο Παναδέρο έβαλε την προβολή στο πλασέ του Άλτμαν και διαμόρφωσε το 4-0 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το Β’ μέρος της αναμέτρησης στη Λάρνακα με την ΑΕΚ να έχει τον πρώτο λόγο και τον Ονήσιλο να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να απειλήσει τον Τούμπα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 52’ με τον Ολατούντζι να κερδίζει την κεφαλιά μέσα στη περιοχή η οποία πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ονήσιλου.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς την μεγάλη φάση μέχρι το 69’ όπου ο Ναούμ εκμεταλλεύτηκε την λάθος έξοδο του Μέντες, έκανε την κεφαλιά και σημείωσε το 5-0 για την ομάδα του.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Ονήσιλο που έμεινε με 10 παίκτες στο 80’ μετά την αποβολή του Σωτηρίου για δυνατό φάουλ πάνω στον Τάντι. Η ΑΕΚ με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της έγινε ακόμα πιο απειλητική και κατάφερε να σημειώσει ακόμα ένα γκολ στο 83’ με κεφαλιά του Ολατούντζι.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 87’ ο Αναστασίου έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή των φιλοξενουμένων και ανενόχλητος έκανε το πλασέ για το 7-0.

Το τελικό 8-0, σημείωσε ο Τάντι στο 90+2’ εκμεταλλευόμενος ακόμα ένα λάθος της αμυντικής γραμμής του Ονήσιλου.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Τούμπας, Ακοράν, Ρομό (62' Εσπινόσα), Λαμπόικο, Μιλίσεβιτς (46' Μάμας), Αναστασίου, Χριστοφόρου, Παναδέρο (46' Ναούμ), Ντάρμπισαϊρ (46' Ολατούτζι), Τόμοβιτς, Άλτμαν (46' Τάντι).

Ονήσιλος Σωτήρας (Χαράλαμπος Λιαιλιάς): Μέντες, Τούμπας, Φωτίου, Πιρές, Πιτσιλλίδης, Χαβέλκα, Νικολάου, Κορέια, Σωτηρίου, Καρβάλιο (65' Γκασάμα), Φερνάντες.

Σκόρερ: 8'Ντάρμπισαϊρ, 15' Μιλίσεβιτς, 24' Ρομό, 34' Παναδέρο, 69' Ναούμ, 82' Ολατούντζι, 87' Αναστασίου, 90+2' Τάντι / -

Κίτρινες: 40' Μιλίσεβιτς, 50' Ρομό, 77' Μάμας, 90+2' Εσπινόσα / 31' Πιτσιλλίδης,

Κόκκινες: - / 81' Σωτηρίου

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου