Σεφτέ στις νίκες… δια ποδός Σανχούρχο (vid)

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ, που κέρδισε εντός έδρα τη Νέα Σαλαμίνα με 1-0

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «ΑΕΚ Αρένα» με «χρυσό» σκόρερ τον Σανχούρχο, ο οποίος στο 45’ σκόραρε και ήταν αυτός που χώρισε τις δύο ομάδες από τη νίκη και την ήττα.

Η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο, βρήκε ευκαιρίες και λυτρώθηκε στο 45’ με τον Σανχούρχο να κάνει το 1-0, μετά από το χαμένο πέναλτι του Τρισκόφσκι ένα λεπτό πριν να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα επειδή ήταν πίσω στο σκορ, ανέβηκε και έψαξε για την ισοφάριση, όμως η ΑΕΚ διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ της 1-0 και κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος. Έτσι η ομάδα του Όλτρα πήρε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Η εικόνα του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Μετά το 15’ η ΑΕΚ ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο και πατούσε καλύτερα από τον αντίπαλο. Η ομάδα του Όλτρα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ περιόρισε σε σημαντικό βαθμό τον αντίπαλο του στο επιθετικό κομμάτι, με τη Νέα Σαλαμίνα να μην φτιάχνει την μεγάλη φάση στο ματς. Αντιθέτως η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που ήταν αρκετά επικίνδυνη επιθετικά, φτιάχνοντας φάσεις και στο 36’ κατάφερε να ο Τρισκόφσκι, από γύρισμα του Μιλίσεβιτς να σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώθηκε εν μέσω ΒΑΡ για οφσάιντ στον Ολατούντζι, ότι επηρέασε το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα και ήταν εκτεθειμένος. Όμως η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ. Στο 41’ ο Εγγλέζου κέρδισε πέναλτι από Μαρκάρισμα του Μάντζεκ, όμως στο 43’ ο Τρισκόφσκι δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Μελίσσα να πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει σε κόρνερ. Όμως ένα λεπτό μετά η υπεροχή των γηπεδούχων έφερε καρπούς και από την εκτέλεση κόρνερ, ο Σανχούρχο στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 1-0, λυτρώνοντας τους πάντες στην ομάδα του. Στη συνέχεια η ΑΕΚ στα τελευταία πέντε λεπτά των καθυστερήσεων έλεγξε το ματς και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος και πάλι το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ανοιχτό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, χωρίς όμως την μεγάλη ευκαιρία. Όσο περνούσε ο χρόνος η Νέα Σαλαμίνα ανέβαινε όλο και περισσότερο, πιέζοντας ψηλά την ΑΕΚ. Από την άλλη η ΑΕΚ αν και πιέστηκε από τον αντίπαλο, κατάφερε να περιορίσει τις φάσεις του αντιπάλου και να τον κρατήσει όσο μπορούσε μακριά από την εστία του. Ο Λούις Όλτρα έλεγξε πολύ καλά το παιχνίδι και διαχειρίστηκε τη ροή του αγώνα πολύ σωστά. Η ΑΕΚ αμυνόταν καλά και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει στην κόντρα. Βρήκε μία-δύο φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρνει να πετύχει δεύτερο γκολ. Η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά πίεσε ακόμη περισσότερο, όμως η ΑΕΚ κράτησε το 1-0 υπέρ της και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.