ΑΕΚ: Κόντρα στους «hammers» ήταν μάγκες!

Η ομάδα του Όλτρα στάθηκε επάξια απέναντι στη Γουεστ Χαμ των εκατομμυρίων

Θεόδωρος Τσιολάκης

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο αποψινό παιχνίδι κόντρα στην Γουέστ Χαμ να πάρει θετικό αποτέλεσμά, καθώς έχασε με 2-0 από την αγγλική ομάδα, όμως κατάφερε να κερδίσει το χειροκρότημα του κόσμου της μιας και κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο της.

Η ομάδα της Λάρνακας κόντρα σε μία παραδοσιακή ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ, κατάφερε να σταθεί αντάξια απέναντι της και να κάνει τον κάθε ΑΕΚτζή περήφανο για το όνομα της ομάδας του.

Τριάντα λεπτά το πλάνο λειτούργησε

Ο Χοσέ Λούις Όλτρα επέλεξε να κάνει τέσσερις αλλαγές στην εντεκάδα της ΑΕΚ και να ξεκινήσει το παιχνίδι με ένα πιο αμυντικογενείς πλάνο, καθώς άφησε στον πάγκο Φαράζ, Άλτμαν και Τρισκόφσκι, βάζοντας τον Ροσάλες ως εξτρεμ και στον χώρο του κέντρου επέλεξε να παίξει με τριάδα Μάμα-Λέδες και Σανχούρχο.

Στα πρώτα τριάντα λεπτά το πλάνο του Ισπανό του βγήκε στο έπακρο, όμως στο 31’ χάθηκε για λίγο η συγκέντρωση και ήρθε το γκολ μετά από μία σέντρα που έγινε στην περιοχή και δεν βγήκε το μαρκάρισμα στον Αντόνιο.

Δεν παράδωσαν τα όπλα

Το γκολ σίγουρα έφερε απογοήτευση, καθώς η ΑΕΚ μέχρι εκείνο το λεπτό πατούσε πολύ καλύτερα και μάλιστα προσπάθησε να δημιουργήσει και προϋποθέσεις απέναντι απ’ την αντίπαλη εστία. Το θετικό ήταν ότι οι παίκτες του Όλτρα μετά το γκολ δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως στο 45+1’ ήρθε το δεύτερο γκολ, κάνοντας τα πράγματα πιο δύσκολα. Σε εκείνο το τέρμα καθαρά η άμυνα της ΑΕΚ πιάστηκε στο ύπνο, καθώς ο Αντόνιο είχε τον χρόνο να ζυγίσει και να σουτάρει, πράγμα που έφερε το 2-0.

Μπορεί η ΑΕΚ να ήταν πίσω στο ματς με δύο τέρματα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα έβαλε κάτω και ο Χοσέ Λούις Όλτρα έκανε ότι μπορούσε απ’ το χέρι του για να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι.

Η τριπλή αλλαγή που έκανε στο 59’ βάζοντας μέσα Άλτμαν, Νίκολιτς και Φαράζ, βοήθησε αρκετά, καθώς η ομάδα έγινε πιο επιθετική. Οι «κιτρινοπράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και απείλησαν την Γουέστ Χαμ, κάνοντας την να νιώσει την πίεση, όμως οι ευκαιρίες που βρήκαν δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Ο «μαγικός» κόσμος

Οι οπαδοί της ΑΕΚ σήμερα έκαναν το καθήκον τους και με το παραπάνω, καθώς φρόντισαν να κάνουν την «Αρένα» να μοιάζει με καμίνι, καθώς δεν έμεινε ούτε εισιτήριο για δείγμα.

Στο «ΑΕΚ Αρένα» ήταν γύρω στις 8 χιλιάδες και αυτοί που βρέθηκαν στο γήπεδο έφτιαξαν τρομερή ατμόσφαιρα. Ο κόσμος της ομάδας δεν έπαψε λεπτό να χειροκροτεί και να φωνάζει συνθήματα, ακόμη και την ώρα που τελείωσε το παιχνίδι, χειροκρότησε όσο πιο «ζεστά» γινόταν τους παίκτες του, δείχνοντας τον σεβασμό προς αυτούς για την προσπάθεια.

Σίγουρα το 2-0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ είναι ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει πολλά περιθώρια, όμως η ομάδα της Λάρνακας οφείλει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί μέσα στην Αγγλία.