ΑΕΚ: Κατάρα μετά το 85’

Πρέπει να βελτιωθεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα του Όλτρα

Η ΑΕΚ αν και είχε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στη Ρεν δεν κατάφερε να πάρει έστω και την ισοπαλία, καθώς στο τελευταίο λεπτό του αγώνα δέχθηκε το 2-1 από τη γαλλική ομάδα.

Όμως δεν είναι η πρώτη φορά που η ομάδα του Λούις Όλτρα δέχεται γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και αυτό αποδεικνύεται ως καταστροφή, πληρώνοντας μάλιστα και το τίμημα με ήττα στο παιχνίδι.

Αν ξεκινήσουμε από το πρώτο παιχνίδι που έδωσε η ΑΕΚ για φέτος, απέναντι στην Μίντιλαντ μέσα στη Δανία, όταν η ομάδα του Όλτρα ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 και ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 84’. Επίσης στο ματς με την Ντνίπρο εκτός έδρας δέχθηκε γκολ στο 90’ με την αντίπαλη ομάδα να μειώνει σε 2-1 και να τρέφει ελπίδες για τον επαναληπτικό, που χάθηκαν αμέσως, καθώς η ΑΕΚ «καθάρισε» το ματς στην Αρένα.

Στα δύο τελευταία ματς της ΑΕΚ παρουσιάστηκε και πάλι το πρόβλημα των τελευταίων λεπτών και το γεγονός ότι για λίγο χάθηκε η συγκέντρωση της ομάδας και δέχθηκε γκολ.

Με την Ομόνοια παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ, κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει σε 2-2. Εκεί που πίεζε για την ολική ανατροπή, χάθηκε και πάλι η συγκέντρωση και δέχθηκε το 3-2 στο 86’, κάτι που έφερε και την ήττα στο τέλος του αγώνα.

Πανομοιότυπο σκηνικό έγινε και με τη Ρεν. Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή μέσα στο γήπεδο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πάλι έδειξε σημάδια αντίδρασης σε άλλο ένα παιχνίδι και ισοφάρισε. Εκεί που φαινόταν ότι κρατούσε τον πολύτιμο βαθμό απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα σε μία αδράνεια της άμυνας δέχθηκε το γκολ και έχασε με 2-1.

Επομένως στα δύο τελευταία παιχνίδια η ΑΕΚ δέχθηκε γκολ μετά το 85’, γεγονός που έφερε και την καταστροφή σε κάθε αγώνα, δηλαδή την ήττα. Είναι κάτι που πρέπει να διορθώσει άμεσα ο Λούις Όλτρα και η ομάδα να μην χάνει τη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά του αγώνα.