ΑΕΚ: Και τώρα ώρα... «Αρένας»

Στο «απόρθητο» κάστρο τους για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA πήρε η ομάδα της Λάρνακας με το διπλό που πήρε στη Σλοβακία εναντίον της Ντίνμπρο(1-2). Οι «κιτρινοπράσινοι» καλούνται να υπερασπιστούν το προβάδισμα που απόκτησαν και στη ρεβάνς που θα γίνει στην «Αρένα»  την ερχόμενη Πέμπτη και να σφραγίσουν την πρόκριση τους.

Ήταν όλα τέλεια... μέχρι και το 90ο λεπτό όταν μείωσε σε 2-1 η ομάδα της Ουκρανίας και αναπτέρωσε τις ελπίδες τις για πρόκριση. Οι Λάρνακεις θα μπορούσαν να φύγουν απο τη Σλοβακία με  «καθαρό» σκορ που θα φάνταζε το έργο της ακόμη πιο εύκολο.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα καλύτεροι απο τους Ουκρανούς και κατάφεραν να σκοράρουν στην πρώτη ουσιαστική φάση που τους δώθηκε με τον Άλτμαν στο 16ο λεπτό. Επιπλέον η ομάδα του Όλτρα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με το αυτογκόλ του Σβότοκ στο 29ο λεπτό ο οποίος εξιλεώθηκε μειώνοντας το σκορ στο 90 λεπτό σε 2-1.

Οι «κιτρινοπράσινοι»  θα υπερασπιστούν το 2-1 του πρώτου αγώνα στην «απόρθητη» Αρένα  που παραμένει αήττητη σε αγώνες προκριματικής φάσης ευρωπαικών παιχνιδιών.

Μπορεί το «ένα ημίχρονο» να τελείωσε νικηφόρο για τους Λαρνακείς αλλά σίγουρα υπάρχει ακόμη ένα και στην ΑΕΚ θα πρέπει να δείξουν ακόμη πιο σοβαρό πρόσωπο στο «σπίτι τους» .