Μόνο χειροκρότημα αξίζει στην ΑΕΚ

Ήταν μαχητική όμως υπέκυψε στην ανωτερότητα της Γουέστ Χαμ η ομάδα του Όλτρα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Η ΑΕΚ το πάλεψε όμως λύγισε μπροστά στην ανωτερότητα της Γουέστ Χαμ! Η ομάδα του Χοσέ Λούις Όλτρα έχασε με 2-0 από την αγγλική ομάδα μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα» στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι «κιτρινοπράσινοι» προσπάθησαν να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και στο πρώτο 30λεπτο η Γουέστ Χαμ δεν έκανε ούτε φάση. Όμως με δύο ευκαιρίες στο 31' και στο 45+1' ο Αντόνιο σκόραρε δύο γκολ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, δίνοντας της σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Από τους παίκτες της ΑΕΚ δεν μπορεί να έχει κανείς παράπονο, καθώς έφτασαν μέχρι σε αυτό το επίπεδο και σήμερα όντως κοίταξε στα μάτια μία μεγάλη ομάδα.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά, με το πλάνο του Όλτρα να αποδίδει καρπούς από το πρώτο λεπτό, καθώς η Γουέστ Χαμ στο πρώτο μισάωρο δεν κατάφερε να απειλήσει. Η ομάδα της Λάρνακας στα πρώτα λεπτά κρατούσε μπάλα και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τους Άγγλους, ενώ κατάφερε να φτιάξει κάποιες προϋποθέσεις και να γίνει ιδιαίτερα αισθητή στο αντίπαλο τέρμα.

Η ΑΕΚ κρατούσε μπάλα, όμως δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη φάση, πέραν από κάποια ελάχιστα μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον Αρεόλα.

Μετά το 30’ η ομάδα του Όλτρα οπισθοχώρησε, δίνοντας μέτρα στη Γουέστ Χαμ η οποία βρήκε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 31’ και στο 32’ με σουτ του Λανζίνι και του Μπενραχμά, όμως δεν πήγαν στα δίχτυα.

Για κακή τύχη της ΑΕΚ στην τρίτη ευκαιρία της, η Γουέστ Χαμ έφτασε στο γκολ. Στο 36’ έγινε σέντρα στην περιοχή, ο Αντόνιο ολομόναχος έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα της Λάρνακας μετά το γκολ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και απείλησε με μακρινό σουτ του Εγγλέζου, όμως μάζεψε ο Αρεόλα. Στην επόμενη φάση στο 45+1 έγινε η ζημιά για δεύτερη φορά με τον Αντόνιο να παίρνει μπάλα εκτός περιοχής και χωρίς να πιεστεί έκανε το σουτ για το 2-0.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε υπέρ της Γουέστ Χαμ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Γουέστ Χαμ με το «καλημέρα» βρήκε μεγάλη ευκαιρία, με τον Αντόνιο απέναντι από τον Πίριτς να βρίσκει το δοκάρι στο 47’.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να ανέβει και να φτιάξει ευκαιρίες, όμως η Γουέστ Χαμ έδειξε την ανωτερότητα της, καθώς περιόρισε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του Όλτρα, ενώ πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο.

Στη συνέχεια μετά το 60’ η ΑΕΚ ανέβηκε και ανοίχτηκε περισσότερο, με τον Όλτρα να βάζει μέσα τους Άλτμαν, Νίκολιτς και Φαράζ για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Στο 71’ οι «κιτρινοπράσινοι» απείλησαν μετά από σέντρα προς τον Φαράζ, αυτός έκανε τη κεφαλιά, όμως μάζεψε ο Αρεόλα.

Η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει, γυρόφερνε έξω από την περιοχή της Γουέστ Χαμ, όμως δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει σε ένα τέρμα, ενώ οι Άγγλοι πρόσεχαν τα νότα τους, χωρίς να προσπαθούν να φτιάξουν κάποια ευκαιρία.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ ανέβηκε περισσότερο και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει, στο 87’ με τον Φαράζ να κάνει το σουτ σε πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα και ο Τρισκόφσκι στο 89’ έχασε τεράστια ευκαιρία εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως μάζεψε ο Αρεόλα. Ενώ ένα λεπτό πριν ο Πίριτς είπε «όχι» στον Κορνέτ, κρατώντας το 2-0.

Στις καθυστερήσεις τίποτα δεν άλλαξε και το ματς έληξε με 2-0 υπέρ της Γουέστ Χαμ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα η αγγλική ομάδα για πρόκριση στον επόμενο γύρο.