(Χ)άρηκε μόνο ο Απόλλων

Αλληλοεξουδετερώθηκαν στην Αρένα ΑΕΚ και Άρης

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στην Αρένα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη, το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0). Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα το οποίο ευνοεί περισσότερο τον πρωτοπόρο Απόλλωνα, παρά κάποια από τις δυο ομάδες.

Η ισοπαλία αφήνει μάλλον πιο πολύ ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους καθώς η ΑΕΚ ήταν αυτή που «καιγόταν» περισσότερο για τη νίκη, καθώς βρίσκεται και στην αναμονή για την εκδίκαση των εφέσεων που αφορούν το ματς με τον Απόλλωνα.

Το τελικό 0-0 κρίνεται δίκαιο. Το παιχνίδι ήταν σχετικά «φτωχό» καθώς δεν καταγράφηκαν πολλές αξιόλογες φάσεις. Ωστόσο, οι δυο ομάδες είχαν τις καλές στιγμές τους όμως στο τέλος της ημέρας αλληλοεξουδετερώθηκαν και πήραν από ένα βαθμό.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 11ο λεπτό. Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Στεπίνσκι ο οποίος έκανε το σουτ που κόντραρε σε αμυντικούς. Η μπάλα πήγε στη συνέχεια στον Ντελμίρο ο οποίος την έστειλε πολύ ψηλά. Ένα λεπτό αργότερα απείλησαν σοβαρά οι γηπεδούχοι με τον Άλτμαν. Ο Ματ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ισραηλινός προσπάθησε να σκοράρει με προβολή όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 22’ ο Καζού έκανε το επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή όμως ο Γκονζάλεθ έδιωξε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή προ του Στεπίνσκι. Η πιο μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 28ο λεπτό για τον Άρη με τον Σίλντενφελντ. Ο Μπαμπίκα βρήκε τον Κροάτη στο ύψος του πέναλτι όμως το πλασέ του τελευταίου κόντραρε σε παίκτη της ΑΕΚ και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Άλβες. Η τελευταία καλή φάση στο 1ο ημίχρονο ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 39Ο λεπτό. Ο Ροσάλες έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για τον Άρη. Στο 46’ ο Μπογκνάρ σούταρε από το ύψος της περιοχής όμως ο Λεάλ ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 62ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα μακρινό σουτ του Λαμπόικο το οποίο απόκρουσε ασταθώς ο Άλβες.

Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα οι δυο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις, με το τελικό σφύριγμα να τους βρίσκει μοιραία στο ισόπαλο 0-0.

ΓΚΟΛ: -

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Γκαρσία, Γκουστάβο, Λαμπόικο (82΄΄ Εσπινο΄σα), Άλτμαν (60' Ακοράν), Τρισκόφσκι, Νταρμπισάιαρ (60' Ρόμο).

Άρης (Λιάσος Λουκάς): Άλβες, Ντελμίρο, Σίλντενφελντ, Καζού, Ρονγκάλια, Φράγκος (62' Γιαμπλόνσκι), Γκαρσία (68' Σιμιόν), Μπογκνάρ (62' Κβάσουκ), Σπόλιαριτς (76' Σικόρσκι), Μπαμπίκα, Στεπίνσκι.

Κίτρινες κάρτες: Νταρμπισάιαρ, Γκαρσία, Ρόμο, Μιλίτσεβιτς - Φράγκος, Ρονγκάλια, Μανού Γκαρσία, Σιμιόν, Ντελμίρο.

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου

VAR: Φάμπρι Μίκαελ

Γήπεδο: ΑΕΚ Αρένα