«Ζωγράφισε» τρίποντο για την ΑΕΚ ο Πονς! (vid)

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν νίκησε την Ανόρθωση και μπαίνει στα πλέι οφ από την 3η θέση

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ με 1-0 μέσα στην «Αρένα» επί της Ανόρθωσης στην 26η και τελευταία αγωνιστική πριν τα πλέι οφ. Η ομάδα της Λάρνακας είχε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Πέρε Πονς στο 48’ πήρε το τρίποντο. Η Ανόρθωση είχε τις ευκαιρίες της περισσότερο στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη δεν ήταν τόσο καλή και έτσι έχασε. Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 52 βαθμούς στην 3η θέση, ενώ η «Κυρία» έμεινε στους 44 βαθμούς στην 6η θέση, έχοντας αγώνα λιγότερο την ερχόμενη Τετάρτη με την ΑΕΖ.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά είχαμε αρκετά λάθη στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με την Ανόρθωση να κρατά περισσότερο μπάλα και να φτιάχνει δύο φάσεις. Στο 9’ απείλησε με σουτ του Τσίκο, που μπλόκαρε ο Πίριτς, ενώ στο 12’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την «Κυρία», με τον Τσίκο εντός περιοχής απέναντι από τον κίπερ της ΑΕΚ να κάνει το πλασέ, με την μπάλα να κοντράρει στον Μιλίσεβιτς και να φεύγει έξω.

Στη συνέχεια ανέβηκε και η ΑΕΚ, η οποία έχασε τεράστια ευκαιρία στο 25’ μετά από μπαλιά του Γκιούρτσο, ο Σολ από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.

Δύο λεπτά μετά απάντησε η Ανόρθωση στην προηγούμενη φάση, στο 27’ μετά από κάθετη του Ιωάννου, ο Γκασαμά εντός περιοχής από πλάγια έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν είχαμε αρκετές φάσεις με τις δύο ομάδες να κρατούν ανά διαστήματα την κατοχή, με την ΑΕΚ να χάνει καλή ευκαιρία στο 43’ με τον Γκιούρτσο, ο οποίος εντός περιοχής έκανε το πλασέ, όμως ο Αρμπολέδα έπεσε και μάζεψε.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και μόλις στο 48ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στο γκολ, μετά από μπαλιά του Σάντσες, ο Πόνς με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Αρμπολέδα για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Ένα λεπτό μετά η Ανόρθωση έβγαλε αντίδραση και απείλησε με τον Τσίκο, ο οποίος από πλάγια έκανε το σουτ, όμως έδιωξε ο Πίριτς

Στη συνέχεια η ΑΕΚ έλεγξε περισσότερο το ματς, χάνοντας τεράστια διπλή ευκαιρία στο 59’ με τον Γκιούρτσο πρώτα να κάνει σουτ εντός περιοχής πλάγια, είπε «όχι» ο Αρμπολέδα, ενώ στη συνέχεια της φάσης έπιασε σουτ στο ύψος της περιοχής ο Τόνκια, όμως ο Κολομβιανός κίπερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μετέπειτα η Ανόρθωση δυσκολεύτηκε να απειλήσει, με την ΑΕΚ να κλείνει καλά τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην εστία του Πίριτς. Η «Κυρία» όμως βρήκε καλή ευκαιρία στο 79’ μετά από μπαλιά του Κίκο, ο Χρυσοστόμου έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ απείλησε και πιο συγκεκριμένα στο 81’ με σουτ του Τόνκια, απέκρουσε δύσκολα ο Αρμπολέδα.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ οπισθοχώρησε για να κρατήσει το 1-0 υπέρ της, πράγμα που κατάφερε και πήρε μία πολύτιμη νίκη.