Κουλουράκια στην Αρένα(vid)

Καλό πρώτο ημίχρονο, κάκιστο όμως το δεύτερο

Δεν έβγαλε νικητή το μεγάλο μας στην Αρένα. Ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο και ένα πολύ αργό δεύτερο έφεραν το τελικό 0-0 που δεν ικανοποιεί καμιά ομάδα.

‘Α ημίχρονο:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να φαίνονται αγχωμένες και την ΑΕΚ να έχει ελαφρώς την υπεροχή. Με αρκετές κοντινές πάσες η ομάδα της Λάρνακας πλησίαζε την περιοχή της Σαλαμίνας.

Στο 12’ μεγάλη επέμβαση του Κίσσα σε φοβερή κεφαλιά του Τρουγιόλς, μετά από μπαλιά του Τρίσκο από δεξιά. Από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να κερδίσει τον κίπερ της Σαλαμίνας.

Στο 17’ χλιαρό σουτ του Μαριάνοβιτς, που μόλις μπήκε στην περιοχή, ο Τόνιο μπλόκαρε ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τρισκόφσκι δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τετ α τετ. Στο 19’ απίστευτη ατομική ενέργεια του Ελουντού που με προσποίηση πέρασε τον αμυντικό έκανε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα όμως στο δοκάρι.

Στο 23’ ακόμα μια μεγάλη φάση για τους φιλοξενουμένους με διαγώνιο δυνατό σουτ του Σαν Ρομάν, σε κόρνερ ο Τόνιο. Είδαμε μια ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στα πρώτα 15 λεπτά με την Νέα Σαλαμίνα όμως να ισορροπεί και να χάνει και δύο μεγάλες φάσεις από το 19 και μετά.

Αξιοσημείωτο ήταν το γεγονός ότι όταν κάνει φάση η μία ομάδα, η άλλη της απαντάει αμέσως και ας πέφτει ο ρυθμός για το επόμενο τρίλεπτο – πεντάλεπτο. Στο 36’ ακόμη ένα σουτ του Ελουντού, δυνατό από τα δεξιά στην κλειστή γωνία, απέκρουσε ξανά ο Τόνιο.

Ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και την Σαλαμίνα να παίρνει τα ηνία από το 25-40 και να χάνει και πολλές φάσεις με τον Ελουντού.

Β’ ημίχρονο

Μπήκε δυνατά η ΑΕΚ και μόλις στο 47’ η μπαλιά του Χέφελ βρήκε αποδέκτη τον Άμπραχαμ που έκανε το σουτ από την άσπρη βούλα, μπλόκαρε την μπάλα όμως ο Κίσσας. Στο 52’ ο Σαν Ρομάν έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, η μπάλα στα χέρια του κίπερ της ΑΕΚ.

Από εκεί και πέρα μέχρι το 75’ δεν έγινε κάποια φάση με το παιχνίδι να είναι πραγματικά χάλι μαύρο.

Στο 79’ ένα σουτ του Κωνσταντίνου οδηγήθηκε σε κόρνερ μετά από κόρνερ. Ενώ στο 85’ ένα σουτ του Χέφελ έγλυψε το δεξί δοκάρι. Στην αντεπίθεση ο Κωστή βρέθηκε σε καλή θέση αλλά αστόχησε και αυτός.

Κάκιστο δεύτερο ημίχρονο πραγματικά, από τα χειρότερα του πρωταθλήματος.

Διακριθέντες: Από πλευράς ΑΕΚ πολύ καλός ο Χέφελ όπως και ο Τρουγιολς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε κέφια τον Σαν Ρομάν και τον Ελουντού. Το 0-0 αδικεί την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου

Απογοήτευσαν: Πίσω από τον καλό του εαυτό ο Τρισκόφσκι. Μέτριος και ο Σαθιάς

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία (Σπόλιαριτς 52'), Ακοράν, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (Κωνσταντίνου 46'), Γκολομπάρτ, Γιάννου (Τάντι 66')

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Ροντρίγκεζ, Μαριάνοβιτς, Σαν Ρομάν, Μαουρίτσιο (Κίνκγσλει 65'), Λαμπότ, Ρέινολντς, Σιαθάς (Τέλφερ 71'), Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού