Είναι τρελοί οι Παραλιμνίτες...

Διπλό στο ΓΣΠ διπλό και στο Αρένα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Ένωση που κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 2-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπάλαζιτς (6’), όμως οι Λαρνακείς ισοφάρισαν με τον Μακρή (59’). Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Θεοδώρου (61’) με ένα γκολ το οποίο πιθανότατα θα είναι υποψήφιο ως το καλύτερο της χρονιάς. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τέουκενς, με φοβερό σουτ μερικά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαν τη κατοχή της μπάλας, ενώ είχαν και αρκετές χαμένες ευκαιρίες για να πάρουν κάτι περισσότερο από τον σημερινό αγώνα. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον ανεβασμένο Θεοδώρου, αλλά και τον τερματοφύλακα τους τον Γκατσέφσκι, πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και με 15 βαθμούς βρίσκεται πλέον στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στην 5η θέση με 29 βαθμούς παρέμεινε η ΑΕΚ, οι άνθρωποι της οποίας σίγουρα θα είναι αρκετά απογοητευμένοι από το σημερινό αποτέλεσμα.

Α’ Ημίχρονο

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού η Ένωση άνοιξε το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Θεοδώρου εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση και ο Μπάλαζιτς εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ είχαν την υπεροχή της μπάλας και πίεζαν για την ισοφάριση, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν πολύ καλά.

Η πρώτη τελική για την ομάδα της Λάρνακας, σημειώθηκε στο 12’ με μια άστοχη κεφαλιά του Χέιτλι, ενώ στο 22’ είχαμε και την πρώτη τελική στον στόχο για τους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα, ο Γκονζάλεθ με σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Γκατσέφσκι να πέσει και αποκρούσει.

Η επόμενη καλή στιγμή της ΑΕΚ καταγράφηκε στο 43’, όταν ο Σπόλιαριτς από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Γκατσέφσκι.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στην Ένωση, με σκοπό βέβαια μια γρήγορη ισοφάριση, ούτως ώστε να έχουν χρόνο για να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52’ όταν ο Νάντο έδωσε στον Ναράνχο, ο οποίος από καλή θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Γκατσέφσκι κατάφερε να αποκρούσει.

Οι προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ απόδωσαν τελικά καρπούς στο 59’. Ο Φενάντεθ από τα δεξιά έδωσε στον Μακρή, ο οποίος μόνος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Παρόλα αυτά, τα πανηγύρια των γηπεδούχων δεν κράτησαν για πολύ, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Θεοδώρου με έναν κεραυνό μερικά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Τέουκενς, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της αντίπαλης εστίας!

Στη συνέχεια, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση.

Το συγκρότημα του Σοφρώνη Αυγουστή έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες, όμως λίγο ο Γκατσέφσκι και λίγο η αστοχία των γηπεδούχων, είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Λάρνακας να γνωρίσει τη τρίτη της συνεχόμενη ήττα.

Άξιο αναφοράς ότι οι γηπεδούχοι μεταξύ άλλων είχαν δοκάρι με τον Τολμές στο 69’, ενώ ο Μακρής είδε τον Γκατσέφσκι να του λέει όχι σε δύο σουτ που επιχείρησε από αρκετά καλό σημείο.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στην ομάδα της Ένωσης, καθώς στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Θεοδώρου πέρασε και τον Τέουκενς αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Highlight: Το γκολ του Θεοδώρου στο 61’ που πιθανότατα θα είναι υποψήφιο ως το γκολ της χρονιάς. Επίσης το συγκεκριμένο γκολ ήρθε δύο λεπτά μετά το τέρμα της ΑΕΚ, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσει για μερικά λεπτά τους γηπεδούχους.

ΑΕΚ (Σ. Αυγουστή): Τέουνκενς, Θάντι, Σπόλιαριτς (53' Χάουγκεν), Νάντο (53' Μακρής), Χέιτλι, Έκτορ (70' Κωνσταντίνου), Σούτερντεν, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Φλοριάν, Ναράνχο.

ΕΝΠ (Α. Φερέρ): Γκατσέφσκι, Λουσέρο, Ντένινγκ, Θεοδώρου (91' Ουντόζι), Μπαρμπόζα, Κοτσώνης (70' Μουλαζίμης), Πανός (46' Κοσμά), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαρκόφσκι.

Σκόρερ: 59' Μακρής / 5' Μπάλαζιτς, 61' Θεοδώρου.

Κίτρινες: 9' Σπόλιαριτς, 31' Ναράνχο (3η), 35' Τολμές / 80' Λουσέρο.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου