Α' Κατηγορία: Φινάλε με μάχη για την πρώτη εξάδα

Με δύο αγώνες πέφτει η αυλαία της 19ης αγωνιστικής

Θεόδωρος Τσιολάκης

Ολοκληρώνεται σήμερα η δράση στην 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta με δύο αγώνες στη Λευκωσία, που έχουν τη δική τους σημασία για την μάχη της πρώτης εξάδας, αλλά και της παραμονής στην κατηγορία.

Η Δόξα στις 19:00 υποδέχεται στην Περιστερώνα τη Νέα Σαλαμίνα σε ένα πολύ σημαντικό ματς για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην 13η θέση με 12 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους να είναι στην 8η θέση με 25 βαθμούς. Η ομάδα της Κατωκοπιάς με νίκη θα ανέβει στην 11η θέση και θα ξεκολίσει από τα χαμηλά της βαθμολογίας. Από την άλλη η ομάδα της Αμμοχώστου αν καταφέρει να πάρει το τρίποντο και τυχών στραβοπάτημα της Ομόνοιας θα πλησιάσει την 6η θέση στους τρεις βαθμούς, ενώ αν χάσει η ΑΕΛ σίγουρα θα βρεθεί στην 7η θέση έστω και με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, το οποίο έχει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον η Ομόνοια υποδέχεται στο ΓΣΠ στις 19:00 την ΑΕΛ, σε ένα ματς που για πολλούς είναι καθοριστικό για την μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την είσοδο τους στην πρώτη εξάδα. Οι πράσινοι βρίσκονται στην 6η θέση με 31 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λεμεσού είναι στην 7η θέση με 25 βαθμούς. Με τυχών νίκη της Ομόνοιας η απόσταση θα αυξηθεί στους εννέα βαθμούς από την ΑΕΛ και τότε τα πράγματα για την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι θα είναι αρκετά δύσκολα, ενώ αν καταφέρει και κερδίσει θα μειώσει τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από την 6η θέση.