«Ξέρανε» την Αταλάντα και ελπίζει για Ευρώπη η Μπολόνια

Νίκη-ανάσα για την Κρεμονέζε στις καθυστερήσεις επί της Σαμπντόρια

Εκπληκτική Μπολόνια, σόκαρε την Αταλάντα και ονειρεύεται Ευρώπη!

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα έφυγε με μεγάλο «διπλό» (0-2) από το Μπέργκαμο και ανέβηκε στην 8η θέση με 43 βαθμούς και στο -1 από την 7η Γιουβέντους, μια θέση που υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Απ’ την άλλη, η Αταλάντα παρέμεινε στην 6η θέση με 48 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δίνουν βάρος στην προφύλαξη των μετόπισθεν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχουν απειλητικές φάσεις στα πρώτα λεπτά. Στο 24’ η Αταλάντα στάθηκε άτυχη καθώς ο Πάσαλιτς αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή, με τον Μπογκά να τον αντικαθιστά.

Στο 31’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Ράσμους Χόιλουντ υποδέχτηκε ωραία τη μπάλα εντός περιοχής, έκανε το σουτ, αλλά ο Σκορούπσκι πραγματοποίησε μια εξαιρετική απόκρουση Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπολόνια αιφνιδίασε την Αταλάντα «ανοίγοντας» το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Μπάροου πάσαρε στον Σανσόνε και αυτός με ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μούσο.

Μετά την επίτευξη του τέρματος, η Αταλάντα προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει, αλλά η Μπολόνια ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στα ανασταλτικά της καθήκοντα.

Μάλιστα, στο 86’ ο Ορσολίνι έκανε το 2-0 και «σφράγισε» μια τεράστια νίκη για την Μπολόνια που διατηρεί ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.

Στο άλλο παιχνίδι, η Κρεμονέζε με «ήρωα» τον Σερνικόλα στις καθυστερήσεις έφυγε με τεράστια νίκη από την έδρα της Σαμπντόρια (2-3), έφτασε τους 16 βαθμούς και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, στην οποία πήγαν οι γηπεδούχοι που έχουν 15 πόντους.

Στα του αγώνα, η ομάδα της Γένοβας μπήκε πολύ δυνατά και μετουσίωσε την ανωτερότητα της σε γκολ στο 15’. Ο Αουγκέλο από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Μεντί Λέρις με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, η Κρεμονέζε όχι μόνο δεν επηρεάστηκε από το γκολ που δέχτηκε, αλλά αντέδρασε άμεσα και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Αρχικά, στο 35’ ο Μπιαντσέτι έχασε σπουδαία ευκαιρία, με την κεφαλιά εντός περιοχής να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκιλεόνε έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, όταν σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα έσκασε στο έδαφος επηρεάζοντας τον Ραβάλια και παρά την απομάκρυνση του αμυντικού της Σαμπντόρια, πέρασε τη γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και στο 66’ πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Λάμερς να προλαβαίνει τη σέντρα του Αουγκέλο και με κεφαλιά να κάνει το 2-1 για την Σαμπντόρια.

Παρ΄ όλα αυτά, η Κρεμονέζε έδειξε ψυχικά αποθέματα για ακόμη μια φορά στο παιχνίδι και στο 85’ ο Λοκοσβίλι ισοφάρισε σε 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Σερνικόλα που είχε περάσει ως αλλαγή, ολοκλήρωσε την τεράστια ανατροπή με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Ραβάλια.

Πηγή: sportfm.gr