Τρομερή Αταλάντα πάτησε την Νάπολι

Μέσα στο σπίτι της η Αταλάντα νίκησε με 4-2 την Νάπολι και ανέβηκε στην 4η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος

Πωπω μια Αταλάντα! Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι έριξε τεσσάρα στην Νάπολι και σκαρφάλωσε στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Χωρίς ουσία το πρώτο ημίχρονο, αφού ούτε η Αταλάντα, ούτε η Νάπολι κατάφεραν να σκοράρουν. Έτσι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος από την ίδια αφετηρία.

Στο 52ο λεπτό ο Ζαπάτα άνοιξε το σκορ για την Αταλάντα, με όμορφη κεφαλιά στην κάτω δεξιά γωνία του τέρματος. Όμως η Νάπολι έβγαλε αντίδραση και στο 58’ με τον Ζιελίνσκι έκανε το 1-1, φέρνοντας στα ίσα το ματς. Η ομάδα του Γκασπερίνι δεν κάθισε με σταυρωμένα τα χέρια και ο 64’ ο Γκόζενς διπλασίασε τα τέρματα για την Αταλάντα, κάνοντας το 2-1. Ο Μουριέλ στο 71ο λεπτό χτύπησε και έκανε το 3-1, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

Στο 76’ όμως η Νάπολι μείωσε με αυτογκόλ του Μέλε στο 3-2. Τα γκολ έπεφταν βροχή με την τρομερή Αταλάντα να κάνει το 4-2 με τον Μουριέλ στο 79ο λεπτό! Σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους «μπεργκαμάσκι» να παίρνουν μια σημαντική νίκη και να συνεχίζουν το θετικό σερί που έχουν κόντρα στους Ναπολιτάνους.

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική

Παρασκευή 19/2
Φιορεντίνα-Σπέτσια 3-0 (48' Βλάχοβιτς, 64' Καστροβίλι, 82' Εϊσερίκ)
Κάλιαρι-Τορίνο 0-1 (76' Μπρέμερ)

Σάββατο 20/2
Λάτσιο-Σαμπντόρια 1-0 (24' Αλμπέρτο)
Τζένοα-Βερόνα 2-2 (17' Ίλιτς, 61' Φαραόνι - 49' Σομουρόντοφ, 93' Μπάντελι)
Σασουόλο-Μπολόνια 1-1 (53' Καπούτο - 17' Σοριάνο)

Κυριακή 21/2
Πάρμα-Ουντινέζε 2-2 (3’ Κορνέλιους, 32’ πεν. Κούτσκα-64’ Οκάκα, 80’ Νάουτινκ)
Μίλαν-Ίντερ 0-3 (5', 57' Μαρτίνες, 66' Λουκάκου)
Αταλάντα-Νάπολι 4-2 (52’ Ζαπάτα, 64’ Γκόζενς, 71’ Μουριέλ, 79’ Ρομέρο – 58’ Ζιελίνσκι, 75’ αυτ. Γκόζενς)
Μπενεβέντο-Ρόμα (21:45)