Tεσσάρα... για χάρη του Ντιέγκο (vid)

Μεγάλη νίκη της Νάπολι αφιερωμένη στον Μαραντόνα

Σε ένα συναισθηματικά φορτισμένο ματς, η Νάπολι διέσυρε με 4-0 τη Ρόμα και την έπιασε στους 17 βαθμούς, μένοντας έτσι ζωντανή στο κόλπο του τίτλου. Τίμησαν και πριν και κατά τη διάρκεια του ματς τον Ντιέγκο Μαραντόνα, οι άνθρωποι της αγαπημένης του ομάδας.

Στο 3’ και στο 12’ τα στο των Πέδρο και Μέρτενς έφυγαν λίγο έξω και στο 14’ ο Ινσίνιε αστόχησε από κοντά μετά από σέντρα του Ρουί. Στο 20ο λεπτό ο Μιράντε έσωσε μετά από σουτ του Ζιελίνσκι και στο 30’ ο Ινσίνιε με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και πανηγύρισε με φανέλα του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Στο 35ο λεπτό ο Λοσάνο πέρασε όμορφα τον Σπινάτσολα κι έκανε το σουτ αλλά ο Μαντσίνι με προβολή έσωσε, ενώ στο 43’ ο Μιράντε απέκρουσε το πλασέ του Μέρτενς.

Στο 50ο λεπτό ο Μιράντε είπε όχι και σε σουτ του Λοσάνο, ενώ στο 64’ η Νάπολι έφυγε στην κόντρα και ο Ρουίθ με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0.

Στο 72’’ το σουτ του Πελεγκρίνι πέρασε λίγο έξω και στο επόμενο λεπτό ο Πέρεθ έκανε το γυριστό αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Κουλιμπαλί.

Κι έτσι στο 81ο λεπτό η Νλαπολι έφυγε στην κόντρα, ο Ελμάς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Μιράτε απέκρουσε ασταθώς, με τον Μέρτενς να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 3-0 με κοντινό πλασέ.

Οι «παρτενοπέι» δεν πάτησαν φρένο και στο 86’ ο Πολιτάνο κέρδισε τις κόντρες, πάτησε περιοχή και αφού απέφυγε και τον Μιράντε πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 4-0.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουί, Ζιελίνσκι (78’ Ελμάς), Ντέμε (84’’ Λομπότκα), Ρουίθ, Ινσίνιε, Μέρτενς (83’ Πετάνια), Λοσάνο (67’ Πολιτάνο)

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Ιμπάνιεθ, Κριστάντε, Μαντσίνι (38’ Ζέσους), Κάρσντορπ, Σπινάτσολα, Βερετού (46’ Βιγιάρ), Πελεγκρίνι (79’ Μαγιοράλ), Πέδρο, Μχιταριάν, Ντζέκο (71’ Πέρεθ)

Πηγή: aek365.org