Σμπαράλιασε την Φιορεντίνα η Κάλιαρι

Η Κάλιαρι δεν χαρίστηκε στην Φιορεντίνα, διαλύοντάς την με σκορ 5-2

Τη θεαματική της πορεία συνεχίζει με εμφατικό τρόπο η Κάλιαρι που διέλυσε με 5-2 την Φιορεντίνα στη δωδέκατη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Ντάβιντε Αστόρι, του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή που φόρεσε τη φανέλα και των δύο ομάδων και βύθισε στη θλίψη το ιταλικό ποδόσφαιρο, αφήνοντας την τελευταία του πνοή τον περασμένο Μάρτιο, στον ξενοδοχείο που είχε καταλύσει με την αποστολή των «βιόλα».

Η ατμόσφαιρα ήταν βαριά στην έναρξη του ματς. Τα παιδιά που συνόδευσαν τους παίκτες φορούσαν το νούμερο του Αστόρι, το 13, ενώ οι δύο ομάδες σταμάτησαν το παιχνίδι στο 13’ και χειροκρότησαν για ένα λεπτό στη μνήμη του.
Στο αγωνιστικό σκέλος, η Κάλιαρι στο πρώτο ημίωρο είχε ήδη κάνει το 3-0. Στο 17’ το σκορ άνοιξε ο Ροχ, στο 16’ ο Πισακάνε διπλασίασε τα τέρματα, ενώ ο Σιμεόνε στο 34’ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου, με τον Ράτζα Ναϊνγκολάν να βγάζει την ασίστ στο πρώτο και το τρίτο τέρμα. Ο ίδιος σέρβιρε και το 4-0 στον Ζοάο Πέδρο στο 54’, ενώ στο 65’ ήρθε η σειρά του να σκοράρει για το 5-0.

Το μόνο που κατάφερε η Φιορεντίνα ήταν να… μαζέψει τη διαφορά του σκορ, με γκολ του Βλάοβιτς, στο 75’ και στο 87’, που διαμόρφωσε το τελικό 5-2.