Serie A: Νάπολι για μεγάλα πράγματα (vid)

Η ομάδα του Σπαλέτι πέρασε «αέρας» από τη Γένοβα

Στην έδρα που η ανταγωνίστρια Ίντερ γκέλαρε, η Νάπολι πέρασε… αέρα!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν απολαυστική και καθάρισε με το εμφατικό 4-0 τη Σαμπντόρια, επιστρέφοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Νάπολι που βρήκε με τον Οσιμέν το γκολ στο 10λεπτο, μετά από ασίστ του Ινσίνιε, με τον Ιταλό να… σερβίρει και δεύτερο γκολ στο 39’. Αυτή τη φορά στον Φαμπιάν Ρουίθ για το 2-0 των «παρτενοπέι» στο ημίχρονο. Το ματς πήγαινε εξαιρετικά για τους φιλοξενούμενους, που είδαν τον Λοσάνο να παίρνει την σκυτάλη από τον Ινσίνιε και να φτιάχνει το 3-0 που σκόραρε εκ νέου ο Οσιμέν στο 50’, αλλά και το τελικό 4-0 του Ζιελίνσκι στο 59’.

Σώθηκε στο φινάλε η Λάτσιο, που απέφυγε την ήττα και πήρε τον βαθμό στην έδρα της Τορίνο (1-1). Παρόλα αυτά, παραμένει για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη και τέταρτο ματς συνολικά μετά και την ήττα από την Γαλατασαράι στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, δείχνοντας πως βρίσκεται σε κρίση.

Ο Πιάτσα στο 76ο λεπτό είχε γείρει την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, αλλά την… πάτησαν στο φινάλε όταν ο Ιμομπιλε από την άσπρη βούλα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ.