Ξέρανε τη Μίλαν στο 87' και το 93' η Ρόμα! (vid)

Οι «ροσονέρι» ήταν αγκαλιά με τη νίκη αλλά οι «τζαλορόσι» βρήκαν δύο γκολ στο φινάλε

Μίλαν με αυτοκτονικές τάσεις, Ρόμα με… ψυχή! Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν με 2-0 και έδειχναν πως θα πάρουν μια ιδιαίτερα εύκολη νίκη, αλλά οι «τζαλορόσι» έβγαλαν αντίδραση και με δύο γκολ στο φινάλε (87’, 90’+3’) για να μείνει όρθια στο «Σαν Σίρο».

Αυτή η απώλεια της Μίλαν, «έφτιαξε» τόσο τη Νάπολι που έμεινε στο +7 από τους «ροσονέρι» αλλά και τη… συγκάτοικο τους στην δεύτερη θέση, τη Γιουβέντους. Την ίδια ώρα, η Ρόμα έπιασε τη Λάτσιο στην πέμπτη θέση και να βρίσκεται στο -3 από την τέταρτη Ίντερ!

Ο Καλουλού με κοντινή κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Τονάλι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Η Ρόμα δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πομπέγκα στο 77’ με ωραίο πλασέ να γράφει το 2-0, μετά από φοβερή μπαλιά του Λεάο.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά, με τον Ιμπάνιες να μειώνει με κεφαλιά στο 87ο λεπτό. Αυτό το γκολ άγχωσε υπερβολικά τους γηπεδούχους που κλείστηκαν όλοι πίσω για να κρατήσουν τη νίκη, αλλά υπέστησαν… εγκεφαλικό. Διότι σε φάση διαρκείας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έιμπραχαμ πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Ταταρουσάνου και από τη μικρή περιοχή έγραψε το τελικό 2-2…