Ξεπέρασε το εμπόδιο της Λέτσε και έμεινε κοντά στην κορυφή η Ρόμα

Χωρίς να πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Ρόμα επικράτησε 2-1 της Λέτσε

Μια κεφαλιά του Σμόλινγκ και ένα εύστοχο πέναλτι του Ντιμπάλα χρειάστηκε στο «Ολίμπικο» η Ρόμα, για να κάμψει την αντίσταση της Λέτσε (2-1), η οποία αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 22ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε δύο φορές αλλά δεν κατάφερε να «κλειδώσει» το τρίποντο, το οποίο τελικά πήρε με αρκετό άγχος, μειώνοντας στους 4 βαθμούς τη βαθμολογική διαφορά της από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Οι Ρωμαίοι πήραν το προβάδισμα στο 6ο κιόλας λεπτό μετά από σέντρα του Πελεγκρίνι και καρφωτή κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού, Κρις Σμόλινγκ, ενώ στο 22' ο Χιούλμαντ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο μαρκάρισμα με τις τάπες στον Μπελότι.

Ωστόσο, στο 39' η Λέτσε έφτασε στην ισοφάριση μετά από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και δυνατό σουτ του Στρεφέτσα. Η Ρόμα πίεσε και πήρε ξανά το προβάδισμα στο 48' μετά από πέναλτι που έκανε ο Άσκιλντσεν και μετέτρεψε σε γκολ ο Ντιμπάλα. Όμως, ο Αργεντίνος επιθετικός τραυματίστηκε ενώ εκτελούσε, αποχωρώντας αμέσως μετά από τον αγωνιστικό χώρο ως αναγκαστική αλλαγή.

Στη συνέχεια και ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν τρίτο γκολ, ο Έιμπραχαμ είδε γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 91', με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση