Σούπερ Ρόμα, έριξε τριάρα στη Σαμπντόρια και ξανά τετράδα!

Η Ρόμα επικράτησε 3-0 της Σαμπντόρια για να πιάσει ξανά τετράδα

Πλήγωσε τον πρώην παίκτη του Ντέγιαν Στάνκοβιτς ο Ζοσέ Μουρίνιο! Η Ρόμα επικράτησε 3-0 της Σαμπντόρια, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με τους Ρωμαίους να πιάνουν τετράδα και οι Γενοβέζοι από την άλλη να βυθίζονται όλο και πιο πολύ.

Η Ρόμα ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και είχε την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας συνεχώς προϋποθέσεις για γκολ. Στο 52’ η Σαμπντόρια έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Μουρίγιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, με τον Τζίνι Βαϊνάλντουμ στο 57ο λεπτό να κάνει το 1-0! Μάλιστα, ο Ολλανδός σκόραρε για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς.

Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια πίεζαν και για δεύτερο γκολ, με την Σαμπντόρια ωστόσο να μην πτοείται ιδιαίτερα που έπαιζε με παίκτη λιγότερο έχοντας κάποιες καλές στιγμές. Στο 88ο λεπτό η Ρόμα κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Ραβάλια, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πάουλο Ντιμπάλα!

Ο Ελ Σαράουι στο 90+4’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, ύστερα από ασίστ του Σολμπάκεν.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Ρόμα να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη (3-0) που την ανέβασε στην 4η θέση με 50 βαθμούς όσους έχει και η Ίντερ, ενώ από την άλλη η Σαμπντόρια παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στον πάγκο της Ρόμα έκατσε ο Κεραμίτσης, αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου, όπως και ο Μάριος Οικονόμου από πλευράς της Σαμπντόρια.

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση