«Πάτησε» τετράδα η Ρόμα (vid)

Κέρδισε εύκολα την Τορίνο

Η Ρόμα νίκησε εύκολα με 3-1 την Τορίνο και «έπιασε» τη Νάπολι στην τέταρτη θέση.

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα και επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική της κατάσταση, η Ρόμα νίκησε με σκορ 3-1 την Τορίνο, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 12η αγωνιστική της Serie A.

Οι «τζιαλορόσι» έφτασαν τους 24 βαθμούς και «έπιασαν» τη Νάπολι στην 4η θέση της βαθμολογίας, όντας πλέον στο -4 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μίλαν. Από την άλλη, η «γκρανάτα», γνώρισε την όγδοη φετινή ήττα της σε 12 αγώνες και με 6 βαθμούς παρέμεινε στον πάτο του πίνακα.

Η Ρόμα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα από το 14’ έπαιζε με παίκτη παραπάνω. Μέσα σε επτά λεπτά, ο Σίνγκο πήρε δύο κίτρινες κάρτες για μαρκαρίσματα σε Μιχταριάν και Σπινατσόλα, αφήνοντας την Τορίνο με 10. Οι «τζιαλορόσι» εκμεταλλεύτηκαν άμεσα την αριθμητική τους υπεροχή και στο 27’ πήραν προβάδισμα με τον Μιχταριάν. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ν’Τζέκο κέρδισε πέναλτι και ο Βερετού από την «άσπρη βούλα» έκανε το 2-0.

Οι Ρωμαίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 68’ ο Πελεγκρίνι τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής με τον Μπελότι, που διαμόρφωσε το 3-1. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Ρόμα έφτασε εύκολα στη νίκη, που την έφερε στην τετράδα.