Kάζο για τη Ρόμα (vid)

Τις έριξε τέσσερα γκολ η Σασουόλο

Κάζο για τη Ρόμα στην έδρα της Σασουόλο, όπου έχασε με 4-2, με την ομάδα μάλιστα του Ντε Τζέρμπι να νικά με 3-0 απ’ το 26’! Απειλεί η Αταλάντα για την τετράδα.

Η Σασουόλο μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό ο Καπούτο πάτησε περιοχή από αριστερά, άδειασε τον Μαντσίνι και πλάσαρε τον Λόπεθ για το 1-0. Στο 13’ ο Λόπεθ έσωσε μετά από κοντινή προβολή του Ομπιάνγκ και στο 14’ ο Φεράρι έχασε απίθανη ευκαιρία εξ επαφής. Ωστόσο στο 16’ η Σασουόλο πέτυχε ένα από τα γκολ της χρονιάς. Η μπάλα ξεκίνησε έξω από την περιοχή της, οι παίκτες της, την έκρυψαν, ο Τόλιαν έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Καπούτο από κοντά πλάσαρε για το 2-0.

Η Ρόμα απείλησε για πρώτη φορά στο 19’ με κεφαλιά του Σμόλινγκ μετά από κόρνερ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 25’ ο Μπογκά έσωσε μετά από σουτ του Μπογκά. Όμως στο επόμενο λεπτό, ο Μπεράρντι πέρασε κάθετα στον Ντζούρισιτς που από κοντά πλάσαρε για το 3-0!

Η Ρόμα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 51’ ο Κονσίλι έσωσε μετά από γύρισμα του Ντζέκο ενώ στο 55’ ο Βόσνιος έκανε νέο γύρισμα από δεξιά με τον κίπερ της Σασουόλο να σώζει εντυπωσιακά. Ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης ο Πελεγκρίνι σέντραρε από αριστερά και ο Ντζέκο με κεφαλιά έκανε το 3-1.

Μάλιστα στο 59’ μετά από φοβερή επέμβαση του Κονσίλι σε σουτ του Ντζέκο, ο Λοκατέλι έσωσε στη γραμμή προ του Ντζέκο και στο 61’ ο Κονσίλι και πάλι, είπε όχι στον Κριστάντε με διπλή προσπάθεια. Στο 68ο λεπτό ο Καπούτο έχασε μοναδική ευκαιρία εξ επαφής και στο 69’ η Ρόμα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πελεγκρίνι με 2η κίτρινη.

Ωστόσο στο 71’ οι «τζιαλορόσι» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπογκά και ο Βερετού μείωσε σε 3-2 από την άσπρη βούλα, αλλά με τη σέντρα ο Μπογκά πήρε το αίμα του πίσω. Ο Γάλλος έκανε την κούρσα από αριστερά, συνέκλινε και με δεξί σουτ έγραψε το 4-2.

Στο 76’ Λόπεθ έσωσε μετά από σουτ του Ντεφρέλ και στο 89’ ο Κονσίλι είπε όχι σε ακόμη μια προσπάθεια του Ντζέκο

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τόλιαν, Ρομάνια, Φεράρι, Κυριακόπουλος, Ομπιάνγκ, Λοκατέλι, Μπεράρντι (88’ Μανιάνι), Ντζούρισιτς, Μπογκά (82’ Μανιανέλι), Καπούτο (75’ Ντεφρέλ)

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Σαντόν (46’ Πέρες), Σπινάτσολα, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Βερετού (81’ Βιγιάρ), Ουντέρ (66’ Κάρλες Πέρεθ), Πελεγκρίνι, Κλάιφερτ, Ντζέκο

Πηγή: aek365.gr

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση