Η Σαλερνιτάνα έβαλε φρένο και στη Ρόμα!

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2

Μπλόκο της Σαλερνιτάνα στη Ρόμα! Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα έμεινε όρθια μέσα στο «Ολίμπικο», φεύγοντας αλώβητη από την αιώνια πόλη και ελαχιστοποίησε τις πιθανότητες των «τζαλορόσι» για να μπει στην τετράδα.

Με τη Σαλερνιτάνα να την… κάνει και στη Ρόμα μετά τη Νάπολι, δείχνοντας εξαιρετικό πρόσωπο μετά την πρόσληψη του άλλοτε ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού.

Οι Ρωμαίοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με την Σαλερνιτάνα να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις, όπου γινόταν ωστόσο αρκετά επικίνδυνη. Κάπως έτσι βρήκε και το γκολ, όταν σε μια γρήγορη επίθεση, ο Κουλιμπαλί έκανε μια ωραία μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο Καντρέβα με υπέροχο τελείωμα στην κίνηση έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο στην συνέχεια απειλούσε την εστία του Οτσόα, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες για την ισοφάριση, ωστόσο οι προσπάθειες των Ρωμαίων κόβονταν από την αντίπαλη άμυνα. Τελικά η Ρόμα κατάφερε να κάνει το 1-1 στο 45+1’ με τον Ιμπάνιες, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Μπελότι.

Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι θεωρώντας ότι βρήκε η μπάλα στο χέρι του Πιρόλα, αλλά ο ρέφερι Μάσα συνέχισε το ματς και τελικά οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα της Σαλερνιτάνα (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, βρίσκοντας τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 48ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι, έδιωξε ο Οτσόα, ωστόσο ο Ελ Σαράουϊ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ωστόσο δεν κράτησε για πολύ η χαρά της Ρόμα, αφού έξι λεπτά αργότερα στο 54’ ο Ντιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Σαλεριτάνα με φοβερό τακουνάκι.

Η ομάδα του Μουρίνιο συνέχιζε να κυκλοφορεί ωραία την μπάλα και να απειλεί την εστία του Οτσόα, με τον Νεμάνια Μάτιτς στο 83’ τελικά να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης γράφοντας το 2-2. Προς το τέλος του αγώνα είχαμε και μια μικρή σύρραξη μεταξύ των παικτών ωστόσο τα πνεύματα ηρέμησαν και συνεχίστηκε το ματς. Ο Πάουλο Σόουζα αντίκρισε κόκκινη κάρτα και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Ρόμα να πιέζει αλλά να μη βρίσκει το γκολ της νίκης. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).