Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Ρόμα

Πήρε βαθμό κόντρα στη Σασουόλο

Σκοράροντας στο 94' με τον Κριστάντε, η Ρόμα εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή (κόκκινη Φεράρι στο 78') και αποχώρησε με τον βαθμό (2-2) από την έδρα της Σασουόλο.

Οι Ρωμαίοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, καθώς στο 45' ο Κίρικες υπέπεσε σε πέναλτι (χέρι). Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Έιμπραχαμ, ο οποίος έγραψε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Ωστόσο, με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (47') οι φιλοξενούμενοι… δώρισαν την ισοφάριση στη Σασουόλο. Ύστερα από γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Σμόλινγκ για να περάσει εν συνεχεία μέσα από τα χέρια του Πατρίσιο καταλήγοντας στα δίχτυα. Η Σασουόλο πάτησε πάνω σ' αυτό το γκολ, φτάνοντας στην ολική ανατροπή στο 73', με τον Τραορέ να κατεβάζει στο ύψος του πέναλτι σκοράροντας με ψύχραιμο πλασέ.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 78', όταν ο Φεράρι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας έτσι τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο του αγώνα.

Η Ρόμα κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή έστω και στο... παρά ένα, με τον Κριστάντε να έρχεται να γράψει το τελικό 2-2 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.