Επτάψυχη η Ρόμα, γλίτωσε με λυτρωτή Ελ Σαράουι!

Τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Μόντσα

Αγχώθηκε, ζορίστηκε, αλλά χαμογέλασε στο φινάλε για την τρίτη διαδοχική φετινή της νίκη η Ρόμα! Οι «τζαλορόσι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη Μόντσα, η οποία άντεχε με παίκτη λιγότερο ως το 90ο λεπτό όταν και ο Ελ Σαράουι λύτρωσε την ομάδα του (1-0).

Στους 14 βαθμούς και την 6η θέση έστω και προσωρινά ανέβηκε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν το σερί πέντε αγώνων χωρίς ήττα που έτρεχαν να σπάει και να μένουν στους 12.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η Ρόμα, η οποία είχε τον έλεγχο, την κατοχή και την υπεροχή. Οι καλές φάσεις απέναντι στην καλοστημένη Μόντσα, πάντως, άργησαν να έρθουν αφού η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 37’ με τον Αουάρ ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντι Γκρεγκόριο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντ’ Αμπρόζιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες, ενώ ο κίπερ της Μόντσα έβγαλε στο φινάλε του ημιχρόνου τη σουτάρα του Μπελότι για να κρατήσει το 0-0.

Η Μόντσα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο δεύτερο μέρος με τον Κολπάνι στο 50’, ενώ ένα τέταρτο αργότερα ο Μπιριντέλι βρέθηκε κοντά στο γκολ και στο να… παγώσει το «Ολίμπικο». Η Ρόμα άγγιξε το προβάδισμα στο 73’ αλλά ο Λουκάκου είδε την τελική του να σταματά στο δοκάρι, ενώ ίδια κατάληξη είχε στο 89’ η προσπάθεια του Αζμούν. Τελικά, η πίεση των «τζαλορόσι» απέδωσε καρπούς αφού με τη συμπλήρωση του 90λεπτου και μετά τις… καραμπόλες στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Σαράουι ο οποίος με σουτ στην κίνηση εκτέλεσε τον Ντι Γκρεγκόριο για το 1-0, βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο.

Το έξτρα… δεκάλεπτο που κράτησε ο διαιτητής για καθυστερήσεις δεν έφερε κάτι. Αποβολές για τους προπονητές των δύο ομάδων, αλλά και μία καλή φάση στο φινάλε για τη Μόντσα, με τον Ρουί Πατρίσιο να κρατά το μηδέν και τη σπουδαία νίκη για τη Ρόμα.