Έλιωσε τη Γιουβέντους στο καυτό «Ολίμπικο»!

Η Ρόμα επικράτησε 1-0 της Γιουβέντους και επέστρεψε στις νίκες... πιάνοντας τετράδα

Σε ένα κατάμεστο «Ολίμπικο» όπου οι οπαδοί των «τζαλορόσι» δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα, η Ρόμα επικράτησε 1-0 της Γιουβέντους και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας! Από την άλλη η Γηραιά Κυρία έπεσε στην 8η θέση με 35 πόντους, όσους έχει και η 7η Μπολόνια.

Οι Ρωμαίοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας αρκετές καλές ευκαιρίες και δημιουργώντας φάσεις για γκολ. Η Γιουβέντους από την άλλη έπαιζε αρκετά κλειστά και δυσκολευόταν να φτιάξει ευκαιρίες, αλλά παραλίγο να κάνει τη ζημιά στο 44ο λεπτό όταν η τελική του Ραμπιό σταμάτησε στο δοκάρι, με το 0-0 να παραμένει στο ημίχρονο.

Η Ρόμα μπήκε φουριόζα στο 54ο λεπτό και έκανε το 1-0 με οβίδα του Μαντσίνι βάζοντας… φωτιά στο «Ολίμπικο». Βέβαια, τέσσερα λεπτά αργότερα η Γηραιά Κυρία παραλίγο να ισοφαρίσει, αφού ο Κουαδράδο είχε δοκάρι με τρομερή εκτέλεση φάουλ. Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές και απειλούσαν την εστία του Σέζνι, με μεγαλύτερη όλων αυτή του Σμόλινγκ.

Στο 79ο λεπτό ο Ντι Μαρία έκανε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ρουί Πατρίσιο να κάνει μια φοβερή επέμβαση και να κρατάει καθαρή την εστία του. Η Γιουβέντους στα τελευταία λεπτά είχε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Μαντσίνι (ο οποίος πήγε να διώξει) σταμάτησε στο δοκάρι του Πορτογάλου τερματοφύλακα. Ο Αλέγκρι έριξε τον Κεν στο ματς για να τονώσει επιθετικά την ομάδα του, αλλά ο Ιταλός φορ αποβλήθηκε 40 δευτερόλεπτα μετά αφού κλώτσησε εν ψυχρώ τον Μαντσίνι. Στο έξτρα επτάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τη Ρόμα να παίρνει σπουδαία νίκη και να πιάνει τετράδα!

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση