Βγήκε μπροστά ο αρχηγός και η Ρόμα καθάρισε τη Νάπολι

Ο Πελεγκρίνι αποδείχτηκε η χρυσή αλλαγή

Το Derby del Sole βάφτηκε… τζαλορόσο! Η Ρόμα ήταν συνολικά ανώτερη, αλλά δυσκολευόταν να βρει το γκολ απέναντι στη σκληροτράχηλη Νάπολι. Ωστόσο, ο Λορέντσο Πελεγκρίνι αποδείχτηκε η «χρυσή» αλλαγή του Ζοσέ Μουρίνιο, με τον αρχηγό των Ρωμαίων να σκοράρει πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα και να ανοίγει τον δρόμο στην ομάδα του για τη σπουδαία νίκη (2-0) που σφράγισε στην τελευταία φάση ο Ρομέλου Λουκάκου.

Με εννιά παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι «παρτενοπέι», αφού ο Πολιτάνο αποβλήθηκε για ανόητη και χωρίς λόγο ενέργεια και κλωτσιά στον Ζαλέφσκι, ενώ λίγο πριν συμπληρωθεί το 90ο λεπτό ο Οσιμέν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για να αποβληθεί επίσης.

Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς για την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι που παραπαίει, επέστρεψε στα τρίποντα η Ρόμα και έφτασε τους 28 βαθμούς, ούσα στο -3 από την τετράδα.

Η Νάπολι μπήκε καλύτερα στο ματς και κυκλοφορούσε την μπάλα, προσπαθώντας να βρει χώρους στα αντίπαλα καρέ για να απειλήσει. Μετά το τέταρτο, όμως, η Ρόμα πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 19’ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Λουκάκου πήγε κατά μέτωπο, έστρωσε στον Μπόβε ο οποίος έπιασε ένα φοβερό πλασέ εκτός περιοχής, που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπελότι να κάνει τρομερή προσπάθεια, στην συνέχεια γύρισε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπόβε αλλά εκείνος από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέρετ. Ο ρυθμός από τότε και έπειτα δεν ήταν καθόλου καλός, αφού οι παίκτες και των δυο ομάδων έκαναν αρκετά φάουλ και είχαμε μπόλικες διακοπές και κάρτες. Τέσσερις σε παίκτες και από μία στους δύο προπονητές, σε Μουρίνιο και Ματσάρι. Ενδεικτικό του πόσο… χάλασε το παιχνίδι και η κοκορομαχία του Πορτογάλου τεχνικού με τον Κβαρατσκέλια, η οποία ευτυχώς και μπήκε στον «πάγο» άμεσα.

Κάπως έτσι, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια (0-0).

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε το δεύτερο ημίχρονο, με την ένταση να συνεχίζεται και τον ρέφερι να βγάζει κάρτες με το… τσουβάλι. Στο 67ο λεπτό η Νάπολι έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Πολιτάνο κλώτσησε τον Ζαλέφσκι. Στη συνέχεια η Ρόμα πήρε μέτρα στο γήπεδο και απειλούσε, με τον Μουρίνιο να κάνει μαζεμένες αλλαγές οι οποίες τελικά του βγήκαν.

Και αυτό διότι, ο Πορτογάλος έβαλε τον Πελεγκρίνι στο ματς ο οποίος στο 76’ άνοιξε το σκορ για τους «τζαλορόσι». Μετά από προσπάθειες λοιπόν των Αζμούν και Ελ Σαράουι, η μπάλα έφτασε με κάποιο τον τρόπο στον Ιταλό και εκείνος με υπέροχο γυριστό άφησε άγαλμα τον Μέρετ και έβαλε... φωτιά στο Ολίμπικο γράφοντας το 1-0!

Δεν της έφτανε το γκολ που δέχθηκε η Νάπολι, το έργο της έγινε ακόμη πιο δύσκολο αφού στο 86’ ο Οσιμέν δέχθηκε και αυτός κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Ελ Σαράουι αφήνοντας τους «παρτενοπέι» με εννέα παίκτες! Ο Λουκάκου στο 90+6' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

Κάπως έτσι, οι Ρωμαίοι πήραν μια σημαντική νίκη που τους ανέβασε στην 6η θέση, ενώ από την άλλη η Νάπολι βρίσκεται στην 7η με 27 βαθμούς.

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση