Πρεμιέρα με τεσσάρα για την Τζένοα

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Τζένοα που διέλυσε με 4-1 τη νεοφώτιστη Κροτόνε στο «Luigi Ferraris». Οι Γενοβέζοι έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο εικοσάλεπτο παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων. Η Κροτόνε κατάφερε να μειώσει ωστόσο η Τζένοα δεν έριξε ποτέ ρυθμούς και βρήκε και τρίτο τέρμα πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι χωρίς καν να απειληθούν, κράτησαν το υπέρ τους σκορ ενώ σε μία αντεπίθεση πέτυχαν και τέταρτο τέρμα τελειώνοντας το παιχνίδι.

Η Τζένοα άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με τον Γκιλιόνε να κάνει ωραία ενέργεια και πέρασμα για τον Ντέστρο που έγραψε το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γκολντανίγκα έβγαλε απίθανη μπαλιά για τον Πάντεφ που σε τετ-α-τετ με τον Κορντάθ ''έσκαψε'' υπέροχα για το 2-0. Στο 26' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με μακρινό σουτ του Ντέστρο που κατέληξε στο δοκάρι του Κορντάθ. Δύο λεπτά αργότερα η Κροτόνε μείωσε με τον Μολίνα να βγάζει σέντρα από δεξιά και τον Ριβιέρε να προλαβαίνει τον Ζαπάτα κάνοντας με προβολή το 2-1.

Στο 34' οι Γενοβέζοι βρήκαν και τρίτο τέρμα με τον Τζαπακόστα να κάνει ωραία ενέργεια συγκλίνωντας από τα πλάγια και σουτ για το 3-1. Στο 42' η Κροτόνε έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Σίμι, μετά από σέντρα του Σιγκαρίνι, που κατέληξε στο δοκάρι του Περίν, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τζένοα βγήκε στην αντεπίθεση με τον Πάντεφ να ανοίγει για τον Γκιλιόνε που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Κορντάθ απέκρουσε.

Στο 75' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Τζένοα τελείωσε το παιχνίδι με τον Γκιλιόνε να περνά ωραία για τον Πιάτσα που με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 4-1. Στο 85' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Πιάτσα να ανοίγει για τον Ντέστρο που σούταρε αλλά ο Κορντάθ απέκρουσε.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μπιράσκι, Ζαπάτα, Γκολντανίγκα, Γκιλιόνε, Λεραγκέρ, Ζάιτς (76' Μπεχράμι), Μπαντέλι (68' Ραντοβάνοβιτς), Τζαπακόστα (76' Τζιμπόρα), Πάντεφ (68' Πιάτσα), Ντέστρο

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάθ, Μαγκαλάν, Μαρόν, Γκόλεμιτς, Ματσότα (45' Ρισπόλι), Ριβιέρε (58' Κάργκμπο), Σιγκαρίνι (86' Γκομέλτ), Τζανελάτο (58' Εντουάρντο Ενρίκε), Μολίνα, Σίμι (89' Ντράγκους), Μεσίας

Πηγή: aek365.org