Πολύ σκληρή για να... γκελάρει η Ρόμα

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Η Ρόμα έβγαλε… ψυχή, βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις και λύγισε την εξαιρετική Σασουόλο σε ένα απίθανο παιχνίδι με δοκάρια και ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες. Ξέσπασε στο νικητήριο γκολ ο Μουρίνιο, μπουκάροντας στο γήπεδο και πανηγυρίζοντας παρέα με τους παίκτες του, με τη Ρόμα να γλιτώνει το… εγκεφαλικό αφού το τέρμα του Σκαμάκα στο 90’+5’ ακυρώθηκε λόγω VAR για οφσάιντ!

Τρελός ρυθμός από το ξεκίνημα του αγώνα, η μπάλα πάνω κάτω και η μία ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη. Η Σασουόλο βρήκε γκολ στο 27’ με τον Μπεράρντι αλλά να μην μετράει καθώς ο Ιταλός φορ ήταν εκτεθειμένος, με τον συμπαίκτη του στην εθνική αλλά… αντίπαλο στο ματς Κριστάντε να δίνει προβάδισμα στη Ρόμα στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και δικαιώθηκαν αφού ο Μπεράρντι σέρβιρε στον Τζούριτσιτς το 1-1 στο 57’.

Το ματς έγινε… ροντέο, η Ρόμα είχε δοκάρι και χαμένο τετ-α-τετ, με τη Σασουόλο να έχει τρεις κλασικές ευκαιρίες στην κόντρα-επίθεση και ένα δοκάρι λίγο πριν το φινάλε! Το παιχνίδι κρεμόταν από μια κλωστή, με τον Ελ Σαράουι να σκοράρει με «γλυκό» πλασέ στην κίνηση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-1, τρέχοντας να πανηγυρίσει στην κερκίδα και κάνοντας τον Μουρίνιο να… μπουκάρει στο γήπεδο!

Παρόλα αυτά, το ματς δεν είχε τελειώσει εκεί αφού η Σασουόλο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να σκοράρει εκ νέου, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτάρα του Σκαμάκα. Ένα γκολ που εν τέλει δεν μέτρησε καθώς ο φορ των φιλοξενούμενων ήταν εκτεθειμένος και ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR, με τους γηπεδούχους να ανακουφίζονται και να παίρνουν τη νίκη.

Κάπως έτσι, η Ρόμα έγινε η τρίτη ομάδα μετά τις Μίλαν, Νάπολι που έχει το απόλυτο μετά το πέρας τριών αγωνιστικών και τον Ζοσέ Μουρίνιο να συνδυάζει με τον καλύτερο τρόπο τα χίλια ματς ως προπονητής, με τη Σασουόλο να μένει στους τέσσερις βαθμούς και με το… «αχ».