Πέρασε από την Κρεμόνα και ονειρεύεται... Champions League η Αταλάντα

Oι «μπεργκαμάσκι» πέρασαν από την έδρα της Κρεμονέζε (1-3) και συγκατοικούν με τη Μίλαν στην τέταρτη θέση

Χτίζει νέο σερί και βλέπει ξανά Champions League η Αταλάντα! Οι «μπεργκαμάσκι» επικράτησαν 3-1 στην έδρα της Κρεμονέζε και έπιασαν, με αγώνα περισσότερο, τη Μίλαν στην τέταρτη θέση, με τον Χόιλουντ να μετατρέπεται και πάλι σε πρωταγωνιστή μοιράζοντας την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του Γκασπερίνι.

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Μπέργκαμο που προηγήθηκε με τον Ντε Ρουν λίγο πριν το ημίχρονο, δέχθηκε την ισοφάριση στο 55' με πέναλτι του Τσοφάνι, όμως κατάφερε να «δραπετεύσει» από την Κρεμόνα και να προσπεράσει τη Ρόμα στη βαθμολογία με τα τέρματα του Μπογκά στο 72' και του Λούκμαν στις καθυστερήσεις.

Στους 48 βαθμούς πλέον η Αταλάντα, αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία η Κρεμονέζε, καθώς μετρά μόλις 13 βαθμούς σε 28 ματς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους την κατοχή χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την εστία της Κρεμονέζε. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Ζαπάτα βγήκε στην κόντρα έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Μπιανκέτι έκοψε, όμως ο Ντε Ρουν με πλασέ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κρεμονέζε κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Τσοφάνι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι για το 1-1. Η ομάδα του Γκασπερίνι παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε και ανέκτησε το προβάδισμα.Ο Χόιλουντ υποδέχθηκε άψογα τη βαθιά μπαλιά του Παλομίνο και αφού προσπέρασε έναν αμυντικό της Κρεμονέζε, μοίρασε ένα εύκολο γκολ στον Μπογκά για το 1-2.

Η νίκη της Αταλάντα «κλείδωσε» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Έντερσον με αδιανόητη ντρίμπλα, προσπέρασε δύο αμυντικούς, τροφοδότησε τον Λούκμαν με τον Άγγλο να γράφει το τελικό 3-1.

Πηγή: sportfm.gr